Γενικού ενδιαφέροντος

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 04 Απρίλιος 2017 20:10    PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη 9 Μαΐου λήγουν τα μαθήματα στα Λύκεια

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 λήγουν τα μαθήματα του διδακτικού έτους 2016-2017 στα Ημερήσια και Εσπερινά Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια. Αυτό  αναφέρει η υπουργική απόφαση που υπέγραψε σήμερα ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστας Γαβρόγλου.

Η υπουργική απόφαση σε μορφή Word

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 21 Μάρτιος 2017 19:17    PDF Εκτύπωση E-mail
Προκηρύξεις πανελλήνιων σχολικών αγώνων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχ. έτους 2016-2017

1. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων TAE K WON DO σε μορφή pdf.

2. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Αντισφαίρισης σε μορφή pdf.

3. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Άρσης Βαρών σε μορφή pdf.

4. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Κωπηλασίας σε μορφή pdf.

5. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Τζούντο σε μορφή pdf.

6. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Πάλης σε μορφή pdf.

7. Προκήρυξη Πανελληνίων Αγώνων Λυκείων Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης σε μορφή pdf.

8. Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων Τοξοβολίας σε μορφή pdf.

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 21 Μάρτιος 2017 19:19 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 07 Μάρτιος 2017 15:06    PDF Εκτύπωση E-mail
Τι αλλάζει στις σχολικές εκδρομές

Τι αλλάζει στις σχολικές εκδρομές - εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας.

Το ΦΕΚ σε μορφή pdf

Πηγή: ΥΠΠΕΘ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 07 Μάρτιος 2017 15:08 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 21 Φεβρουάριος 2017 20:47    PDF Εκτύπωση E-mail
Χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων σε Γυμνάσια, Λύκεια και ΕΠΑΛ

Το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει σήμερα εγκαίρως το χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων για τους μαθητές του Γυμνασίου, του Γενικού Λυκείου και των ΕΠΑΛ. Φέτος οι πανελλαδικές εξετάσεις θα ξεκινήσουν την Τρίτη 6 Ιουνίου 2017 για τους μαθητές των ΕΠΑΛ και την Τετάρτη 7 Ιουνίου για τους μαθητές των Γενικών Λυκείων. Ακολουθεί ο πίνακας με τις ημερομηνίες και το είδος των εξετάσεων:

• Οι πανελλαδικές εξετάσεις έχουν πλέον αποσυνδεθεί από τις απολυτήριες και αφορούν αποκλειστικά την εισαγωγή σε πανεπιστημιακά και τεχνολογικά ιδρύματα. Κατά συνέπεια, είναι λογικό να έπονται των απολυτηρίων.
  • Η διενέργεια των απολυτηρίων τον Μάιο επιτρέπει να δοθεί πριν από την κατάθεση των μηχανογραφικών δεύτερη ευκαιρία για λήψη απολυτηρίου σε όσους/ες δεν μπορέσουν να προαχθούν. Με τον νόμο 4452 που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή, προβλέπεται στο τέλος Ιουνίου εξεταστική περίοδος για τους μετεξεταστέους της Γ΄ τάξης αλλά και των υπόλοιπων τάξεων.
  • Με τον ίδιο νόμο καθιερώνεται για πρώτη φορά τρίτη εξεταστική περίοδος για τους τελειόφοιτους του λυκείου, η οποία τοποθετείται στις αρχές Σεπτεμβρίου. Έτσι τους δίνεται η δυνατότητα, αφού θα λάβουν έγκαιρα το απολυτήριό τους, να εγγραφούν, αν το επιθυμούν, σε ΙΕΚ ή στη Β΄ΕΠΑΛ, για να λάβουν κάποια ειδικότητα.

Σε ό,τι αφορά το Γυμνάσιο στη φετινή σχολική χρονιά εφαρμόζονται ορισμένα πρώτα μέτρα που στοχεύουν στην αύξηση του διδακτικού χρόνου (μαθήματα έως τέλος Μαΐου) και τον περιορισμό του εξετασιοκεντρικού χαρακτήρα του σχολείου, καθώς και στην ενίσχυση της κριτικής σκέψης και δημιουργικότητας (Θεματική Εβδομάδα, συνθετικές και δημιουργικές εργασίες).

Ανάλογες αλλαγές μελετώνται για την επόμενη σχολική χρονιά στη Β΄ και στη Γ΄ Λυκείου (τάξεις που θα συνεχίσουν με το ισχύον σήμερα σύστημα), π.χ. μείωση των μαθημάτων που θα εξετάζονται στις προαγωγικές-απολυτήριες εξετάσεις και αξιοποίηση των συνθετικών εργασιών στη διαδικασία αξιολόγησης. Παράλληλα βέβαια εξελίσσεται η συζήτηση στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων για τη ριζική αναμόρφωση του Λυκείου και, προτού τελειώσει η σχολική χρονιά, το Υπουργείο Παιδείας θα ενημερώσει σχετικά τους/τις απόφοιτους/ες του Γυμνασίου.

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 21 Φεβρουάριος 2017 20:52 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 16 Ιούνιος 2016 11:14    PDF Εκτύπωση E-mail
Eγγραφές στα ΕΠΑΛ για τη σχολική χρονιά 2016-2017

Από το Υπουργείο Παιδείας στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2016-2017, σε εγκύκλιό του τονίζονται τα εξής:

1. Οι εγγραφές των μαθητών ημερησίων και εσπερινών ΕΠΑ.Λ. πραγματοποιούνται το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου του 2016 και ολοκληρώνονται έως την ημερομηνία λήξης του διδακτικού έτους 2015-2016 σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. (Παρ. 1, Άρθ. 1, Υ.Α. 141641/Γ2, ΦΕΚ 2470 τ. Β’, 2014).
2. Κατ’ εξαίρεση μπορεί να γίνει εγγραφή το μήνα Σεπτέμβριο και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων για τους μαθητές που εμποδίστηκαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας, καθώς και για τους παραπεμπόμενους μαθητές σε επανεξέταση το Σεπτέμβριο δηλαδή έως τη Δευτέρα 12/9/2016, ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων (Υ.Α. 141641/Γ2, ΦΕΚ 2470 τ. Β’) για το διδακτικό έτος 2016-2017. Τα στοιχεία των μαθητών καταχωρούνται στο πληροφοριακό σύστημα Myschool έως και την Τετάρτη 14/9/2016.
3. Η έγκριση των ολιγομελών τμημάτων πραγματοποιείται έως την Παρασκευή 16/9/2016.
4. Οι μετεγγραφές επιτρέπονται μόνο στα ήδη εγκεκριμένα τμήματα έως την Παρασκευή 14/10/2016.
5. Εκπρόθεσμες εγγραφές σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 Υ.Α. 141641/Γ2, ΦΕΚ 2470 τ. Β’, 2014, πραγματοποιούνται μόνο στα ήδη εγκεκριμένα τμήματα.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 16 Ιούνιος 2016 13:46 )