Γενικού ενδιαφέροντος

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 21 Ιούνιος 2018 18:56    PDF Εκτύπωση E-mail
Aπό 25-29 Ιουνίου η Β΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών στα ΕΠΑΛ

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε ότι η Β΄ φάση των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών στα Επαγγελματικά Λύκεια θα πραγματοποιηθεί από τις 25-29 Ιουνίου 2018. Για το λόγο αυτό η ηλεκτρονική πλατφόρμα  https://e-eggrafes.minedu.gov.gr θα είναι ανοικτή για να υποδεχτεί νέες αιτήσεις εγγραφής.

Παράλληλα από τις 22 μέχρι τις 29 Ιουνίου (ώρα 14.00) θα γίνεται η επιβεβαίωση των εγγραφών της Α΄ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων και από 2-6 Ιουλίου η επιβεβαίωση των εγγραφών της Β΄ φάσης κατά την ημέρα λειτουργίας των σχολείων.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την από 09-05-2018 (Φ1α/73611/Δ4) εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, μετά την οριστική κατάταξή τους σε συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/ες (γονείς, κηδεμόνες) θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes και οφείλουν να παρουσιαστούν τις παραπάνω ημερομηνίες (22-29/6 και 2-6/7) για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται.

Αναλυτικές οδηγίες έχουν σταλεί στους/ στις διευθυντές/-τριες των ΕΠΑΛ.

Οδηγίες για την καταχώριση μαθητών στο myschool

Οδηγίες προς Διευθυντές ΕΠΑ.Λ.

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Κυριακή, 03 Ιούνιος 2018 12:49    PDF Εκτύπωση E-mail
Παράταση των Ηλεκτρονικών Εγγραφών ως την Τετάρτη 6 Ιουνίου

Σας ενημερώνουμε ότι παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής της «Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής - Δήλωσης Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2018-2019 στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, μέχρι την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 και ώρα 22.00 (10.00 μ.μ.).

Το έγγραφο σε μορφή pdf

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 09 Μάιος 2018 14:15    PDF Εκτύπωση E-mail
Από τις 14 έως τις 31 Μαΐου οι αιτήσεις εγγραφής και δήλωση προτίμησης για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Από τις 14 Μαΐου και ώρα 10:00 έως τις 31 Μαΐου 2018 και ώρα 14:00 θα μπορούν οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-2019, να υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης».

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής  e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr,συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

H σχετική εγκύκλιος σε μορφή pdf

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 19 Απρίλιος 2018 08:08    PDF Εκτύπωση E-mail
Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η Υ.Α. για τη λήξη των μαθημάτων σε Γυμνάσια και Λύκεια

Δημοσιεύθηκε σήμερα στο ΦΕΚ (1322/18-4-2018) η Υπουργική Απόφαση για την ημερομηνία λήξης μαθημάτων στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σύμφωνα με την Υ.Α. ορίζεται ως ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του διδακτικού έτους 2017-2018:

α. των ημερησίων και εσπερινών Γυμνασίων, Ειδικών Γυμνασίων, Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων και Γυμνασίων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της χώρας, η Πέμπτη 31 Μαΐου 2018.

β. των ημερησίων και εσπερινών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Ειδικών Λυκείων, Ειδικών Επαγγελματικών Λυκείων και Λυκείων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της χώρας, η Παρασκευή 25 Μαΐου 2018.

Το ΦΕΚ σε μορφή pdf

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 04 Απρίλιος 2017 20:10    PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη 9 Μαΐου λήγουν τα μαθήματα στα Λύκεια

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2017 λήγουν τα μαθήματα του διδακτικού έτους 2016-2017 στα Ημερήσια και Εσπερινά Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια. Αυτό  αναφέρει η υπουργική απόφαση που υπέγραψε σήμερα ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστας Γαβρόγλου.

Η υπουργική απόφαση σε μορφή Word