Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 16 Νοέμβριος 2015 20:56
Υπενθύμιση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων στις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές Νοσοκομείων υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, σε συνέχεια του από 26/10/2015 Δελτίου Τύπου, υπενθυμίζεται ότι έχει ξεκινήσει από 11 Νοεμβρίου 2015 η υποβολή αιτήσεων στις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές που έχουν συσταθεί σε συγκεκριμένα Δημόσια ή Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία των υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις και επιθυμούν να εισαχθούν σε Σχολές ή Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε ορισμένο αριθμό θέσεων, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, προκειμένου να αποκτήσουν το Πιστοποιητικό διαπίστωσης Πάθησης.

Υποψήφιοι μπορεί να είναι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, καθώς και κάτοχοι τίτλου απόλυσης Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της ημεδαπής ή Έλληνες κάτοχοι τίτλου απόλυσης ξένου Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της αλλοδαπής.

Οι υποψήφιοι, οφείλουν να καταθέσουν Αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές έως και την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015.

Για την εγκύκλιο πατήστε εδώ.