Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 03 Μάρτιος 2017 20:51
Ένταξη νέων σοβαρών παθήσεων για τους υποψήφιους με το 5% - Υποβολή αιτήσεων στις επταμελείς επιτροπές έως και 13-03-2017

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, μετά την πρόσφατη ψήφιση και δημοσίευση του Ν. 4452/2017 (ΦΕΚ 17/τ.Α?) σύμφωνα με τον οποίο εντάχθηκαν νέες παθήσεις στις ισχύουσες διατάξεις, καλεί τους υποψήφιους που πάσχουν από κάποια από τις παρακάτω σοβαρές παθήσεις και επιθυμούν να εισαχθούν σε Σχολές ή Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε ορισμένο αριθμό θέσεων, καθ΄ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 και το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, να απευθυνθούν σε μία από τις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές, που έχουν συσταθεί σε ένα από τα παρακάτω τρία (3) Νοσοκομεία: Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ», Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Κρήτης, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ», που έχουν οριστεί για εισαγωγή υποψηφίων το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, από 06-03-2017 έως και 13-03-2017, προκειμένου να αποκτήσουν Πιστοποιητικό διαπίστωσης πάθησης.

ΚΩΔΙΚΟΙΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΕΕΣ
69Πάσχοντες από συγγενή αιμολυτική αναιμία λόγω έλλειψης πυρουβικής κινάσης
70Πάσχοντες από αναιμία Diamond Blackfan
71Πάσχοντες από το σύνδρομο Klipper Trenaunay-Weber
72Πάσχοντες από βλεννοπολυσακχαρίδωση τύπου 6
73Πάσχοντες από δερματομυοσίτιδα υπό μείζονα ανοσοκατασταλτική θεραπεία
74Πάσχοντες από σύνδρομο Mukle Wells (συμπτωματική νόσος με συμβατική κλινική εικόνα με διάγνωση επιβεβαιωμένη από παιδίατρο με ειδική εμπειρία στα ρευματικά νοσήματα, γενετική επιβεβαίωση μεταλλαγής στη κρυοπυρίνη NALP3 επιθυμητή όχι απαραίτητη, αφού δεν υπάρχουν σε όλους τους ασθενείς, θεραπεία με βιολογικούς παράγοντες λ.χ. αναστολείς της Ιντερλευκίνης IL-1)
75Πάσχοντες από σοβαρό κληρονομικό αγγειοοίδημα εργαστηριακά επιβεβαιωμένο με αναπηρία τουλάχιστον 67%
76Πάσχοντες από καλοήθη όγκο γέφυρας εγκεφάλου με αναπηρία τουλάχιστον 67%
77Πάσχοντες από ρήξη ανευρύσματος με αιμορραγία και υδροκέφαλο με αναπηρία τουλάχιστον 67%

Υποψήφιοι μπορεί να είναι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, κάτοχοι τίτλου απόλυσης Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της ημεδαπής ή Έλληνες κάτοχοι τίτλου απόλυσης ξένου Λυκείου ή αντίστοιχου σχολείου της αλλοδαπής.

Η Αίτηση και τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλλουν οι εν λόγω υποψήφιοι στις Ειδικές Επταμελείς Επιτροπές στην αποκλειστική προθεσμία από Δευτέρα 06 Μαρτίου 2017 έως και Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017, αναφέρονται αναλυτικά στη σχετική εγκύκλιο. Τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται από τον ίδιο τον υποψήφιο ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό του. Επίσης μπορούν να αποσταλούν ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή ή ταχυμεταφορά. Το εμπρόθεσμο της αίτησης στην περίπτωση αυτή, κρίνεται από την ημερομηνία της ταχυδρομικής σήμανσης.

Οι υποψήφιοι για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 που θα αποκτήσουν το Πιστοποιητικό Διαπίστωσης Πάθησης με τη συγκεκριμένη διαδικασία, θα κληθούν να υποβάλουν αίτηση με νεότερο Δελτίο Τύπου στην ιστοσελίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Οι υποψήφιοι για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018 με την ειδική κατηγορία των ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις θα υποβάλουν ηλεκτρονικό μηχανογραφικό δελτίο προκειμένου να συμμετάσχουν στην επιλογή για εισαγωγή. Η διαδικασία και ο χρόνος υποβολής των μηχανογραφικών δελτίων θα ανακοινωθεί με νεότερη εγκύκλιο, η οποία θα αποσταλεί στα σχολεία και θα αναρτηθεί προς ενημέρωση στο διαδίκτυο.

Η εγκύκλιος

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 03 Μάρτιος 2017 20:56 )