Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 19 Σεπτέμβριος 2017 01:07
Μεταλυκειακό Έτος -Τάξη Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑΛ για την περίοδο 2017-18

Στάλθηκε σήμερα από τη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, εγκύκλιος υλοποίησης του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας για την περίοδο 2017-2018.

Στην εγκύκλιο αυτή γίνεται αναφορά  και στην ολοκλήρωση της α΄ φάσης μαθητείας που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2017 και θα λήξει τον προσεχή Νοέμβριο.

Αναφορά επίσης γίνεται στην υλοποίηση του νέου θεσμού των Ομάδων Υποστήριξης Μαθητείας που θα λειτουργούν στα ΚΠΑ του ΟΑΕΔ, με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών των ΕΠΑΛ που έχουν διατεθεί για το σκοπό αυτό.

Την παραπάνω εγκύκλιο συνοδεύει ένα  ενδεικτικό Χρονοδιάγραμμα Ενεργειών υλοποίησης του Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας μέχρι και την έναρξη των Τάξεων Μαθητείας, σχέδιο Πρόσκλησης Υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας, καθώς  η 2η έκδοση του Οδηγού Εργοδότη της μαθητείας ΥΠΠΕΘ.

Υπενθυμίζουμε ότι από τον Οκτώβριο του 2017 θα δημιουργηθούν τμήματα μαθητείας – με βάση τις διαθέσιμες θέσεις μαθητείας - στις παρακάτω εννέα (9) νέες ειδικότητες:

Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών - Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων - Γραφικών Τεχνών - Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών - Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού - Βοηθός Ιατρικών  & Βιολογικών Εργαστηρίων - Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων - Βοηθός Φυσικοθεραπευτή - Αισθητικής Τέχνης

Υπενθυμίζουμε τέλος ότι κατά την πρώτη φάση υλοποίησης του προγράμματος λειτουργούν ήδη σε ΕΠΑ.Λ. από τις 10-3-2017 τμήματα μαθητείας στις παρακάτω επτά (7) ειδικότητες: Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών - Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων - Τεχνικός Οχημάτων - Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής -Σχεδιαστής Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής - Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής και Βοηθός Νοσηλευτή. Στις ειδικότητες αυτές θα ξεκινήσουν νέα τμήματα είτε από τον Οκτώβριο του 2017, στις περιοχές εκείνες που δεν λειτουργούν στην Α΄ φάση αντίστοιχα τμήματα, είτε από την 1/12/2017, αμέσως μετά την ολοκλήρωση των εργαστηριακών μαθημάτων των ήδη λειτουργούντων τμημάτων.

Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Σεπτέμβριος 2017 08:24 )