Αγωγή Σταδιοδρομίας
Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 13 Οκτώβριος 2016 11:43    PDF Εκτύπωση E-mail
Eγκύκλιος για τις Σχολικές Δραστηριότητες 2016-2017

Εγκύκλιος σχεδιασμού και υλοποίησης των:

Α ) Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών θεμάτων),
Β) Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας,
Γ) Ευρωπαϊκών προγραμμάτων (Erasmus+, eΤwinning, σχολεία Unesco κ.λ.π.) στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν τα ακόλουθα:

Για το τρέχον σχολικό έτος δεν προβλέπεται από τον κρατικό προϋπολογισμό κάλυψη δαπανών για αναλώσιμα και υπερωρίες εκπαιδευτικών.

Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, υλοποιούνται εκτός ωρολογίου προγράμματος. Εξαιρούνται οι μαθητές των ΕΠΑΛ που λαμβάνουν μέρος σε σχολικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων στην Α’ ΕΠΑΛ.

Επισημαίνεται ότι για όλα τα προγράμματα της παρούσας εγκυκλίου δεν προβλέπεται συμπλήρωση ωραρίου.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 09 Νοέμβριος 2015 15:10    PDF Εκτύπωση E-mail
Σχεδιασμός και υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για το 2015-2016

Κατά τη σχολική χρονιά 2015-16 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων: Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΑΣ), Αγωγής Υγείας (ΑΥ), Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), Πολιτιστικών Θεμάτων (ΠΘ), Ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS+ και eTwinning στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν όσα περιγράφονται στην σχετική εγκύκλιο του υπουργείου.

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 10 Νοέμβριος 2015 21:13 )