Εκκλησιαστική Εκπαίδευση
Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 15 Μάιος 2017 08:42    PDF Εκτύπωση E-mail
Εγγραφές μαθητών/τριών στα Σχολεία Δ/βάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης, 2017-2018

Σύμφωνα με τον ν. 3432/2006, «σκοπός της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης είναι η ανάδειξη και κατάρτιση κληρικών και λαϊκών στελεχών της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, υψηλού μορφωτικού επιπέδου και χριστιανικού ήθους», χωρίς η στελέχωση της Εκκλησίας (ιερατικώς ή διοικητικώς) να αποτελεί υποχρεωτικό ή/και αποκλειστικό επαγγελματικό προσανατολισμό των αποφοίτων.

Τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και Λύκεια αποτελούν τμήμα της Γενικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Συνεπώς, οι προαγωγικοί και απολυτήριοι τίτλοι σπουδών τους είναι ισότιμοι με τους αντίστοιχους των Γυμνασίων και των Γενικών Λυκείων, και, ως εκ τούτου, οι απόφοιτοι των Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων έχουν όμοια δυνατότητα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τους αποφοίτους των Γενικών Λυκείων.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους σε ένα από τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια ή Εκκλησιαστικά Λύκεια, οφείλουν να προσκομίσουν στους διευθυντές τους τα εξής:
  • Σχετική αίτηση,
  • Απολυτήριο τίτλο (δημοτικού ή γυμνασίου αντίστοιχα),
  • Σύντομο βιογραφικό σημείωμα,
  • Συστατική επιστολή του επιχώριου με το Εκκλησιαστικό Σχολείο ή την περιοχή καταγωγής του/της μαθητή/τριας Μητροπολίτη.
Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 15 Μάιος 2017 08:59 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 05 Δεκέμβριος 2012 16:12    PDF Εκτύπωση E-mail
Λειτουργία και των τριών κατευθύνσεων στα Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3129/Β/26-11-2012 Υ.Α. Υπουργού Παιδείας που ορίζει τη λειτουργία στις Β΄ και Γ΄ τάξεις των Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων και των τριών (03) κατευθύνσεων θεωρητικής, θετικής και τεχνολογικής από το σχολικό έτος 2012-13.
Επίσης ορίζει τη δυνατότητα λειτουργίας των κατευθύνσεων με αριθμό μικρότερο των πέντε (05) μαθητών.

Μάρα Μαζαράκη
Υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Αιγίου

Attachments:
Download this file (FEK_3129_2012.pdf)ΦΕΚ 3129/τΒ/2012[ ]127 Kb
Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 23:31 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 29 Σεπτέμβριος 2009 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Πρόγραμμα σπουδών Εκκλησιαστικών Γυμνασίων και Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων

Απόφαση του υπουργείου Παιδείας με τίτλο: "Ωρολόγιο Πρόγραμμα Σπουδών των Εκκλησιαστικών Γυμνασίων και Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων" δημοσιεύεται στο φύλλο Β' αρ. 2067/24 Σεπτεμβρίου 2009 της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.

Κατεβάστε το σχετικό ΦΕΚ

Τελευταία Ενημέρωση ( Τρίτη, 02 Φεβρουάριος 2010 11:21 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 28 Σεπτέμβριος 2009 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Πρόγραμμα σπουδών εκκλησιαστικών σχολείων

Ωρολόγιο Πρόγραμμα Σπουδών των Εκκλησιαστικών Γυμνασίων και Γενικών Εκκλησιαστικών Λυκείων.

Κατεβάστε το σχετικό ΦΕΚ 2067/24 Σεπτεμβρίου 2009

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2013 00:05 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 22 Ιανουάριος 2008 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Χρόνος φοίτησης στις δομές της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης

- Ο χρόνος φοίτησης στα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια είναι τρία χρόνια και ο απόφοιτος, όταν χειροτονηθεί, κατατάσσεται στη Γ΄ μισθολογική κατηγορία ιερέων.

- Στα Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια ο χρόνος φοίτησης είναι τρία χρόνια και ο απόφοιτος, όταν χειροτονηθεί, κατατάσσεται επίσης στη Γ΄ μισθολογική κατηγορία ιερέων.

- Στα Ιερατικά Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας λειτουργούν δύο κύκλοι σπουδών, διαρκείας 18 μηνών ο καθένας. Ο απόφοιτος του Α΄ κύκλου, χειροτονούμενος κατατάσσεται στη Γ΄ μισθολογική κατηγορία. Ο απόφοιτος του Β΄ κύκλου, αφού παρακολουθήσει το πρόγραμμα των ΕΙΕΚ ( 2 εξαμήνων) κατατάσσεται στη Β΄ μισθολογική κατηγορία ιερέων.

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2013 00:07 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 22 Οκτώβριος 2007 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Εκκλησιατική εκπαίδευση

Στην Εκκλησιαστική Εκπαίδευση υπάγονται τα παρακάτω σχολεία:

α) Εκκλησιαστικά Γυμνάσια
Τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια λειτουργούν από κοινού με τα αντίστοιχα Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια, με τα οποία συστεγάζονται.
β) Ιερατικά Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΙΣΔΕ)
Τα Ιερατικά Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας λειτουργούν ως αυτόνομες σχολικές μονάδες.
γ) Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια
δ) Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες
Οι Ανώτερες Εκκλησιαστικές Σχολές Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Βελλάς Ιωαννίνων, και Ηρακλείου Κρήτης μετονομάζονται σε Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες (Α.Ε.Α.). Οι Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες καταρτίζουν στελέχη της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, παρέχουν εκπαίδευση και χορηγούν πτυχία ισότιμα με εκείνα των Ιδρυμάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Η λειτουργία των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών αρχίζει από το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008. (Ν. 3432/2006 ΦΕΚ 14 Α /2006)

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2013 00:08 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Κυριακή, 22 Ιανουάριος 2006 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Δομή και λειτουργία της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης - Νόμος 3432/2006

Άρθρο 1
Διάρθρωση της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
1. Η Εκκλησιαστική Εκπαίδευση παρέχεται στα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια (Ε.Γ.), στα Ενιαία Εκκλησιαστικά Λύκεια (Ε.Ε.Λ.), στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες (Α.Ε.Α.) και στα Ιερατικά Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Ι.Σ.Δ.Ε.). Οι εκπαιδευτικές αυτές μονάδες είναι παραγωγικές σχολές της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα και εποπτεύονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
2. Τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και τα Ενιαία Εκκλησιαστικά Λύκεια ανήκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οι Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες στην Ανώτατη Εκπαίδευση και τα Ιερατικά Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας αποτελούν φορείς δια βίου εκπαίδευσης.

Κατεβάστε το Nόμο 3432/2006 (Δομή και λειτουργία της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης)

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2013 00:09 )