Εκπαίδευση - Εκπαιδευτικοί
Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 10 Φεβρουάριος 2017 08:34    PDF Εκτύπωση E-mail
Ποια θέματα ρυθμίζει το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε

Με το νομοσχέδιο για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας, την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας και άλλες διατάξεις, που ψηφίστηκε στις 10/2/2017 στη Βουλή ρυθμίζονται επείγοντα θέματα που αφορούν και τις τρεις βαθμίδες της εκπαίδευσης:

Θέματα πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

• Θεσμοθετούνται οι ηλεκτρονικές εξετάσεις για την απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας και διευκολύνεται η διαδικασία πιστοποίησης του επιπέδου γλωσσομάθειας σε περιοχές της περιφέρειας. Ταυτόχρονα γίνεται προσπάθεια βελτίωσης των συνθηκών διενέργειας των υπαρχόντων εξετάσεων καθώς και αξιοποίηση του εξειδικευμένου ανθρώπινου δυναμικού και της τεχνογνωσίας που έχουν αναπτύξει φορείς του Δημοσίου.
  • Καθιερώνεται ο Ενιαίος Αριθμός Μαθητή στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση. Έτσι, καθίσταται δυνατόν να μελετηθεί αξιόπιστα το φαινόμενο της σχολικής διαρροής και να προκύψουν δράσεις, με στόχο τη δραστική της μείωση.
  • Επανέρχονται στις υπηρεσίες του ΥΠΠΕΘ οι αρμοδιότητες έγκρισης και διενέργειας του συνόλου των σχολικών εκδρομώνκαι των πάσης φύσεως μετακινήσεων των μαθητών και εκπαιδευτικών στο εσωτερικό και εξωτερικό.
Τελευταία Ενημέρωση ( Δευτέρα, 27 Φεβρουάριος 2017 22:07 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Παρασκευή, 10 Ιούνιος 2011 19:25    PDF Εκτύπωση E-mail
Νόμος 3966/2011 κατάργηση μετεγγραφών και εισαγωγή ειδικού αριθμού εισακτέων
O Νόμος 3966/2011 «Θεσμικό πλαίσιο των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων, Ίδρυση Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Οργάνωση του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» και λοιπές διατάξεις», ο οποίος μεταξύ των άλλων καταργεί το καθεστώς των μετεγγραφών και καθιερώνει τον ειδικό αριθμό εισακτέων υποψηφίων που είχαν παλαιότερα δικαίωμα μετεγγραφής.
Attachments:
Download this file (meteggrafes_2011.pdf)Νόμος 3966/2011[ ]496 Kb
Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 21:24 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 21 Σεπτέμβριος 2010 00:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Νόμος 3879/2010 «Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις»

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 163/τ.Β./21-9-2010 ο Νόμος 3879 «Ανάπτυξη της Δια Βίου Μάθησης και λοιπές διατάξεις»
1. Σκοπός του παρόντος νόμου είναι η ανάπτυξη της δια βίου μάθησης, μέσω της αναγνώρισης εναλλακτικών εκπαιδευτικών διαδρομών, της δικτύωσης των φορέων δια βίου μάθησης και της διασφάλισης της διαφάνειας και της ποιότητας, έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η διασύνδεση της δια βίου μάθησης με την απασχόληση, η διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας των ατόμων και γενικότερα η κοινωνική και οικονομική ανάπτυξη.
2. Με τον παρόντα νόμο ρυθμίζονται τα θέματα που αφορούν τη δια βίου μάθηση πέραν του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος, καθώς και τα θέματα που αφορούν τις δράσεις δια βίου μάθησης των φορέων του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος. Η άτυπη μάθηση διέπεται από τις διατάξεις του παρόντος νόμου μόνο κατά το μέρος που αφορά την αναγνώριση και πιστοποίηση των αποτελεσμάτων της.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 21:24 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 20 Μάιος 2010 16:43    PDF Εκτύπωση E-mail
Νόμος 3848/2010 Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού

O νόμος 3848/2010 «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού - καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 71 τ.Α. 17 Μαΐου 2010. Περιλαμβάνει τον τρόπο διορισμού και πρόσληψης των εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τον τρόπο επιλογής στελεχών της εκπαίδευσης, θέματα μεταθέσεων, αποσπάσεων και μετατάξεων, τον προγραμματισμό και αξιολόγηση της δράσης των σχολικών μονάδων και των εκπαιδευτικών, την κατάργηση της «βάσης» για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θέματα ΑΕΙ, θέματα εγγραφών στα ΕΠΑΛ κ.λπ.

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 21:23 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Δευτέρα, 30 Νοέμβριος 2009 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Άδειες εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Αρ. Πρωτ.146303/Δ2/25-11-2009 Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Κ.Θ.

Με αφορμή ερωτήματα και αιτήματα που υποβάλλονται στις υπηρεσίες μας αναφορικά με τη χορήγηση ειδικών αδειών στους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,  σας ενημερώνουμε για τα εξής:

1.      Με την αρ. Φ. 353.1./324/105657/Δ1/8-10-2002 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ1340 Β/16-10-2002), όπως τροποποιήθηκε, συμπληρώθηκε και ισχύει, καθορίστηκαν τα ειδικότερα καθήκοντα και αρμοδιότητες των προϊσταμένων των περιφερειακών υπηρεσιών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, των διευθυντών και υποδιευθυντών των σχολικών μονάδων και ΣΕΚ και των συλλόγων διδασκόντων.

Σύμφωνα με το κεφάλαιο ΙΧ. της αρ. πρωτ. 74275/Δ2/10-7-2007 εγκυκλίου της υπηρεσίας μας, αρμόδια υπηρεσία για τη χορήγηση αδειών στους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς είναι η υπηρεσία στην οποία είναι αποσπασμένοι, με εξαίρεση τη χορήγηση αδειών για την οποία απαιτείται γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου.

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τετάρτη, 28 Φεβρουάριος 2007 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων

Νόμος 3528/2007. Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ.

Διαβάστε το Νόμο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 28 Νοέμβριος 2002 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Καθηκοντολόγιο εκπαιδευτικών

Καθορισμός των ειδικότερων καθηκόντων και αρμοδιοτήτων των Προϊσταμένων των Περιφερειακών Υπηρεσιών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, των Διευθυντών και Υποδιευθυντών των Σχολικών Μονάδων και Σ.Ε.Κ. και των Συλλόγων των διδασκόντων.

Διαβάστε το Φ.  353.1./324/105657/Δ1/8-10-2002 (ΦΕΚ 1340 τ.Β’/16-10-2002) Υ.Α.