Καλλιτεχνικό Σχολείο
Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 24 Μάιος 2011 14:55    PDF Εκτύπωση E-mail
16 Μαΐου με 14 Ιουνίου η επιλογή και εγγραφή μαθητών στα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2011-12

Δημοσιεύθηκε στις 10 Μαΐου 2011 η απόφαση του ΥΠΔΒΜΘ για τη διαδικασία επιλογής και εγγραφής μαθητών στην Α΄ τάξη των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων Γέρακα Αττικής, Ηρακλείου Κρήτης και Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης για το σχολικό έτος 2011-2012.
Μπορείτε να διαβάσετε εδώ το έγγραφο.
Σύμφωνα με αυτό, "...οι γονείς των μαθητών, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο που επιθυμούν κατά το χρονικό διάστημα από Δευτέρα 16 Μαΐου μέχρι Τρίτη 14 Ιουνίου 2011. Στην περίπτωση κατά την οποία ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε περισσότερες από μία κατευθύνσεις, υποχρεούται να υποβάλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση χωριστά. Η συμμετοχή των υποψηφίων μαθητών στην επιλογή για φοίτηση σε Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο δεν τους στερεί το δικαίωμα υποβολής αίτησης για συμμετοχή σε εισαγωγικές εξετάσεις Μουσικού Γυμνασίου ή σε κλήρωση για Πειραματικό Γυμνάσιο. Η διαδικασία επιλογής διενεργείται κατά το χρονικό διάστημα από 16 μέχρι 30 Ιουνίου κάθε σχολικού έτους...."

Πηγή: ΚΕΣΥΠ Σερρών

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 23:45 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 01 Ιούνιος 2010 21:31    PDF Εκτύπωση E-mail
Καλλιτεχνικά σχολεία με γελαστά πρόσωπα - Εγγραφές στα Καλλιτεχνικά σχολεία 2010-11

Πολλοί Ελληνες πιστεύουν ότι τα καλλιτεχνικά σχολεία υστερούν σε μαθησιακό επίπεδο των υπολοίπων, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Οι μαθητές παρακολουθούν τις ίδιες ώρες μαθημάτων με τα υπόλοιπα δημόσια σχολεία, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις διδάσκονται μέχρι 17 ώρες επιπλέον! «Κανένα παιδί δεν παραπονιέται και αυτό γιατί κάνουν πράγματα που τους ενδιαφέρουν. Φεύγουν από εδώ "πτώματα" αλλά αισθάνονται γεμάτα!», αναφέρει η διευθύντρια. Στο γυμνάσιο αυτό - όπως και σε όλα τα υπόλοιπα του είδους - οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν μεταξύ τριών κατευθύνσεων: Θέατρο - Κινηματογράφος, Χορός και Εικαστικά. Μετά το πέρας της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης ακολουθεί το Καλλιτεχνικό Λύκειο. Τι σημαίνει αυτό; Ενα Γενικό Λύκειο, όπως όλα τα άλλα, με επιπρόσθετα μαθήματα ειδικοτήτων. «Οι μαθητές χωρίζονται ισότιμα σε αυτές τις κατευθύνσεις. Ίσως μόνο να υπάρχουν λίγο λιγότερα αγόρια στο χορό γιατί δεν προτιμούν τον κλασικό χορό»*

Τελευταία Ενημέρωση ( Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2013 23:57 )

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Πέμπτη, 23 Ιούλιος 2009 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Ωρομίσθιοι καθηγητές στα Καλλιτεχνικά Σχολεία για το 2009-10

Διαδικασία υποβολής αιτήσεων και επιλογής υποψηφίων για την πρόσληψη ωρομισθίου προσωπικού, εξειδικευμένου στους τομείς του Θεάτρου – Κινηματογράφου, Κλασικού και Σύγχρονου Χορού στα Καλλιτεχνικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2009 - 2010

Κατεβάστε την εγκύκλιο

Συντάχθηκε απο τον/την ΚΕΣΥΠ Αιγίου    Τρίτη, 12 Φεβρουάριος 2008 02:00    PDF Εκτύπωση E-mail
Τα Καλλιτεχνικά Σχολεία

Το 2004 ιδρύθηκαν τα Καλλιτεχνικά Σχολεία με σκοπό την ενθάρρυνση και στήριξη του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Τέχνες και την προετοιμασία των νέων που επιθυμούν να ακολουθήσουν την επαγγελματική κατεύθυνση του Θεάτρου - Κινηματογράφου, του Χορού (Κλασικού και Σύγχρονου) και των Εικαστικών, χωρίς να υστερούν σε γενική παιδεία, εάν τελικά επιλέξουν άλλον τομέα επαγγελματικής ή επιστημονικής ενασχόλησης.

ΦΕΚ 1497/τ.Β/10-10-2003 «Σκοπός ίδρυσης και λειτουργίας Γυμνασίων (Καλλιτεχνικών Σχολείων)
ΦΕΚ 786/τ.Β/26-05-2004 «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Γυμνασίων»
ΦΕΚ 1417/τ.Β/26-09-2006 «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Γενικών Λυκείων»

Τελευταία Ενημέρωση ( Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2013 00:07 )