Στιγμές Γνώσης

Τα Πρότζεκτ

Ένα ιστορικής αξίας καρτ-ποστάλ που εντόπισαν οι εκπαιδευόμενοι κατά τη διάρκεια του πρότζεκτ "Κρητική Πολιτεία"
Ένα ιστορικής αξίας καρτ-ποστάλ που εντόπισαν οι εκπαιδευόμενοι κατά τη διάρκεια του πρότζεκτ «Κρητική Πολιτεία»

Στα Πρότζεκτ ή Διαθεματικά Σχέδια Δράσης εμπλέκονται εκπαιδευόμενοι και από τους δύο κύκλους φοίτησης καθώς και εκπαιδευτές διαφορετικών γραμματισμών. Το θέμα του πρότζεκτ επιλέγεται από κοινού και η προσέγγιση πραγματοποιείται πολυπλευρικά. Η υλοποίηση των πρότζεκτ προϋποθέτει τη συνεργασία εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων, την εργασία σε ομάδες, τις επισκέψεις σε πεδία και τη μέγιστη ανάπτυξη δεξιοτήτων. Στοχεύουμε σε ένα τελικό προϊόν που μπορεί να ποικίλλει όπως μια κατασκευή, μια δράση, μια παρουσίαση. Παράδειγμα ενός υλοποιημένου πρότζεκτ, μπορείτε να δείτε εδώ.

Τα ΣΔΕ

Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας είναι μια δομή εκπαίδευσης που απευθύνεται σε ενήλικες, οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική σχολική φοίτησή τους. Το διετές πρόγραμμα σπουδών είναι ανοικτό και περιλαμβάνει διδασκαλία ελληνικού, αγγλικού, μαθηματικού, περιβαλλοντικού, επιστημονικού, κοινωνικού, αισθητικού γραμματισμού, μαθήματα πληροφορικής και διαθεματικά σχέδια δράσης. Στα ΣΔΕ υπάρχουν επίσης, Σύμβουλοι Σταδιοδρομίας και Ψυχολόγοι ενώ το περιβάλλον μάθησης διέπεται από τις αρχές της εκπαίδευσης Ενηλίκων.