Βιογραφικό    Φωτό >>

Κλάδος : ΠΕ16

e-mail : mavasilo@sch.gr

Σπουδές - Δραστηριοτητες
Είμαι πτυχιούχος Αρμονίας, Αντίστιξης, Φούγκας με βαθμούς και στα τρία άριστα καθώς και παίζω δυο μουσικά όργανα Πιάνο και Σαξόφωνο. Γνωρίζω χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και του διαδικτύου καθώς και λιγα Αγγλικά γαλλικά
Έχω λάβει μέρος σε εκπαιδευτικά σεμινάρια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό όπως του Αρκτούρου στην βόρεια Ελλάδα(Πίνδος-Ροδόπη 1998-1999)στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα διατήρησης των πληθυσμών της Αρκούδας και του λύκου καθώς και στην διάσωση του Ελληνικού ποιμενικού σκύλου .Συμμετείχα σε σεμινάρια ειδικής αγωγής για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ΠΙΚΠΑ 1995 Τσόχα 5 και Ξάνθη 1998 σεμινάριο διδακτικής μεθοδολογία και αντιμετώπιση ιδιαιτεροτήτων σε σχολεία με μουσουλμάνους μαθητές . Συμμετείχα σε σεμινάριο Π.Ε στο Σουφλί το 1999 από τις 2-4-1999 έως 6-4-1999 και στον Πειραιά σε σεμινάριο Π.Ε το 2003 από τις 7-11-2003 έως 9-11-2003.
Ασχολούμαι από μικρό παιδί και με τον αθλητισμό (ποδόσφαιρο και στίβο) με ιδιαίτερες διακρίσεις.
Ο αθλητισμός είναι πηγή υγείας και έμπνευσης για εμένα έτσι λοιπόν προσπαθώ μέχρι σήμερα να είμαι κοντά σε αυτούς τους χώρους (αθλητής ενεργός μέχρι τωρα).Αυτό το μήνυμα προσπαθώ να περάσω και στους μαθητές μου.
Στην φύση ήμουνα και θα είμαι πάντα κοντά σαν μέλος κάποιας φυσιολατρικής-οικολογικής οργάνωσης προστατεύοντας την φύση αλλά και σαν απλός επισκέπτης στην πρώτη ευκαιρία που θα βρω.
Έχω δουλέψει σε κέντρα ειδικής αγωγής ΠΙΚΠΑ Πεντέλης 1995 καθώς και έχω εργαστεί σε μαγαζιά και εισαγωγικές εταιρίες με είδη για μικρά ζώα (pet-shop).Είμαι μέλος οικολογικών και εθελοντικών οργανώσεων όπως η Π.Ε.Ε.Π προγράμματα εθελοντικής εργασίας για το περιβάλλον ,μέλος του Αρκτούρου το 1998-1999 και της Ελληνικής Ορνιθολογικής Ομοσπονδίας με αριθμό μητρώου Ε098.
Από τότε που διορίστηκα και μέχρι σήμερα εκπονώ ,συντονίζω προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαιδεύσεις Το 1998-9 με το Γυμνάσιο Γλάυκης "Τα άγρια ζώα και πούλια της ορεινής Ξάνθης -το κυνήγι στην περιοχή" Το ίδιο έτος με το Γυμνάσιο Σμίνθης και το πρόγραμμα "Η λαϊκή παράδοση των Πομάκων-φυσικό περιβάλλον της περιοχής και σύγχρονα μουσικά θέματα".Το 1999-2000 με το Γυμνάσιο της Νεάπολης Λακωνίας και το πρόγραμμα "Με τα φτερά της μουσικής ζητάμε φίλους και γνώση" Το 2000-2001 με το 12 Γυμνάσιο Πειραιά με το πρόγραμμα "Η μουσική μας παράδοση".Το 2002-2003 με το 9 Γυμνάσιο Κορυδαλλού και το πρόγραμμα "το Όρος Αιγάλεω". Συμμετέχω με τα σχολεία στα οποία εργάζομαι σε εθνικά δίκτυα το 1998-1999 με το Γυμνάσιο Σμίνθης στα Εθνικά προγράμματα του ΕΠΕΑΕΚ.Το 1999-2000 στο δίκτυο το "Ποτάμι" με το Γυμνάσιο της Νεάπολης Λακωνίας και το 2002-2003 στο δίκτυο "Ήχος και Φύση" με το 9 Γυμνάσιο Κορυδαλλού.
Παράλληλα με τα περιβαλλοντικά προγράμματα εκπονώ και παρουσιάζω πολιτιστικά προγράμματα ,εκθέσεις φωτογραφίας ανθρωπογενούς και φυσικού περιβάλλοντος, εκθέσεις λαογραφίας , μουσικοθεατρικές παραστάσεις συνδυαζόμενες με τα περιβαλλοντικά προγράμματα έχουνε σαν στόχο να ευαισθητοποιήσουνε και αφυπνίσουνε τους μαθητές ώστε να συμμετέχουνε και να γνωρίσουνε τα περιβαλλοντικά προβλήματα της περιοχής τους.
Προσπαθώ μέσα από το πρόγραμμα Π.Ε Το Όρος Αιγάλεω να ευαισθητοποιήσω τους μαθητές μου αρχικά και τους μαθητές της περιοχής μας γενικά αλλά και τους κατοίκους της περιοχής ώστε να γίνει το Όρος Αιγάλεω ένας πνεύμονας πρασίνου και χώρος αναψυχής. Να το γνωρίσουνε οι νέοι και γενικά οι κάτοικοι της περιοχής ώστε να δώσουνε ένα τέλος στην συρρίκνωση του και την συνεχόμενη υποβάθμιση του.

Designed by NCS