Συνάντηση -Ώσμωση των Σ.Μ. της 3ης εκπ.περ. Μεσσηνίας για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρα Ποίησης 2024 . Άνοιξη στα σχολεία μ' έμπνευση και φαντασία (padlet.com) Καλύβα Αικατερίνη Σύμβουλος Εκπαίδευσης
49 δάσκαλοι, 94 μαθητές, 8χώρες (Ελλάδα,Τουρκία,Γεωργία,Αλβανία,Βουλγαρία,Ρουμανία,Κροατία,Ιταλία) και από το σχολείο μας η Στ΄τάξη με τις εκπαιδευτικούς Νάσια Κανατούλα, Αγγελική Καραγεωργοπούλου και Ελένη Γούλιου συνεργάστηκαν αρμονικά το σχολικό έτος 2023-2024 και πραγματοποίησαν το eTwinning πρόγραμμα "Recycle with STEAM". Στόχοι μας ο ψηφιακός εγγραμματισμός, το STEAM, η ανακύκλωση και η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση,
«ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΕ STEM/STEAM ΔΙΑΣΤΑΣΗ»: Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑΣ ΣΤΟΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΩΝ ΠΟΥ ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκε το διήμερο δράσεων με τίτλο «Το ταξίδι της φαντασίας σε STEM/STEAM Διάσταση» στη Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ανδρίτσαινας, το