Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΠΡΩΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2016 17

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Μπαλωμένου Μαρία

ΤΗΛΕΦΩΝΟ : 210.93.70.560 FAX: 210.93.35.663

Αγαπητοί Γονείς,

Μια καινούργια χρονιά αρχίζει! Για τα παιδιά είναι η πρώτη τους επαφή με την υποχρεωτική σχολική εκπαίδευση. Εμείς οι εκπαιδευτικοί θα φροντίσουμε αυτή η επαφή να γίνει με ένα ευχάριστο, δημιουργικό, και ασφαλή τρόπο ώστε να μπορέσουν να αναπτυχθούν όλες οι δεξιότητές τους ολοκληρωμένα και ισόρροπα.

Ο ρόλος των γονιών για την καλύτερη προσαρμογή των παιδιών τους με το σχολικό περιβάλλον.

Να βοηθήσουν τα παιδιά τους :

• Να παίζουν με συνομήλικα παιδιά’

• Να μοιράζονται τα πράγματά τους με τους άλλους

• Να πηγαίνουν στην τουαλέτα μόνα τους και να ακολουθούν βασικούς κανόνες υγιεινής.

• Να ντύνονται και να ξεντύνονται μόνα τους.

• Να αναγνωρίζουν και να φροντίζουν τα πράγματά τους (να μην χάνονται, να μην τα ξεχνούν κλπ.)

• Να τρώνε μόνα τους σε ορισμένα διαστήματα και χρόνο

• Να απαντούν όταν τα καλούν με το όνομά τους

Προετοιμάζοντας τα παιδιά σας καθημερινά για το νηπιαγωγείο είναι σημαντικό:

• Να τους εξασφαλίσετε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για ένα καλό και επαρκή ύπνο.

• Να τους προσφέρετε ολοκληρωμένο και υγιεινό πρωινό πριν την αναχώρησή τους

• Να βεβαιώνεστε ότι το παιδί πηγαίνει στο νηπιαγωγείο με άνετα και κατάλληλα για τον καιρό ρούχα.

• Να του δίνετε ένα υγιεινό δεκατιανό αποφεύγοντας τροφές που δεν έχουν καμιά θρεπτική αξία για τον οργανισμό

• Να βάζετε το όνομα του παιδιού σε όλα τα προσωπικά του αντικείμενα και όνομα και κρεμαστάρι στα ρούχα του

• Να ελέγχετε τη τσάντα των παιδιών για πιθανά σημειώματα των Νηπιαγωγών.

Απέναντι στο Νηπιαγωγείο:

• Να στέλνετε τα παιδιά σας απόλυτα υγιή στο σχολείο

• Να ενημερώνετε υποχρεωτικά το νηπιαγωγείο για τις ασθένειες και τις μακρόχρονες απουσίες του παιδιού σας και να προσκομίζετε βεβαίωση γιατρού για την πλήρη ίασή του. Η φοίτηση είναι υποχρεωτική!

• Να διαβάζετε καθημερινά τον Πίνακα Ανακοινώσεων του Νηπιαγωγείου.

• Να προσφέρεστε, στα μέτρα του δυνατού, ως συνοδοί στις εκπαιδευτικές επισκέψεις εκδηλώσεις και δραστηριότητες που πραγματοποιεί το νηπιαγωγείο.

• Να βοηθάτε τα παιδιά σας όταν τους ζητείται «να ψάξουν και να φέρουν»

• Να είστε συνεπείς.

Την Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016 στις 18.00 – 19.30

Θα γίνει η π ρ ώ τ η Συνάντηση γονιών του νηπιαγωγείου για να σας ενημερώσουμε για τον τρόπο δουλειάς μας, να ακούσουμε τις απορίες σας και να σας γνωρίσουμε και να μας γνωρίσετε καλύτερα. Θα το θεωρούσαμε ιδιαίτερη τιμή αν θα μπορούσαν να παρευρίσκονται και οι δύο γονείς σ’ αυτήν τη Συνάντηση, στην οποία δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα.

Οι Νηπιαγωγοί: Μπαλωμένου Μαρία

Μουλά Ιωάννα

Θερμή παράκληση να μην φέρετε παιδιά στην διάρκεια της Συνάντησης!.