ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

Αστροφωτογραφίες

Υλικό για συναδέλφους

Online Test για μαθητές

Κάθε χρόνο από το 1996 διενεργείται ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας και Διαστημικής από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος, που έχει την έδρα της στο Βόλο.

Η ύλη του διαγωνισμού είναι αυτή που περιλαμβάνεται στο διδακτικό βιβλίο της Β΄ Λυκείου, καθώς και οι άλλες αστρονομικές γνώσεις.

Ο πρώτος μαθητής και η πρώτη μαθήτρια μεταβαίνουν το καλοκαίρι στη NASA, ενώ υπάρχουν έπαθλα και για τους υπόλοιπους επιτυχόντες του διαγωνισμού.

Το Φεβρουάριο κάθε έτους διενεργείται, η πρώτη φάση “ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ” του διαγωνισμού, στα κεντρικά Λύκεια των νομών της χώρας.

Το Μάρτιο διενεργείται, η δεύτερη φάση “ΙΠΠΑΡΧΟΣ” του διαγωνισμού στο αμφιθέατρο του 1ου Λυκείου Βόλου, όπου συγκεντρώνονται όλοι οι επιτυχόντες μαθητές, οι οποίοι φιλοξενούνται από την Εταιρεία σε ξενοδοχείο.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην διεύθυνση:

Για να δείτε θέματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας των ετών 2007, 2008 και 2009 κάντε κλικ εδώ.

Για να δείτε θέματα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας προηγουμένων ετών κάντε κλικ  εδώ