Τομείς Β Λυκείου ΕΠΑΛ

Με βάση το προσχέδιο του ΙΕΠ:

·  Συνολικά, από 13 Τομείς (1 ανενεργός) και 43 Ειδικότητες (4 ανενεργές) το 2015-16, θα έχουμε 9 Τομείς και 34 Ειδικότητες το 2016-17.

·  Πλέον στη Β’ ΕΠΑΛ, ο μαθητής δε θα διαλέγει και Τομέα και Ειδικότητα αλλά μόνο Τομέα.

·  Ειδικότητα θα παίρνει ο μαθητής στη Γ’ ΕΠΑΛ αντί για τη Β’ ΕΠΑΛ. Αυτό θα ξεκινήσει για τη Γ’ από το 2017-18.

·  Δεν υπάρχει ακόμη προσχέδιο Ωρολόγιου Προγράμματος για τη Β’ ΕΠΑΛ αλλά λογικά θα βασιστεί στα κοινά μαθήματα των ειδικοτήτων του κάθε Τομέα. Αυτό προφανώς θα οδηγήσει και σε μειωμένες ώρες στη Β? ΕΠΑΛ για αρκετές «ειδικότητες».

·  2 ανενεργές ειδικότητες της Γεωπονίας καταργούνται (Αλιείας και Δασοπονίας).

·  Στον Τομέα Διοίκησης-Οικονομίας δεν υπάρχει καμία αλλαγή, πέρα από μια μετονομασία των Τουριστικών Επιχειρήσεων.

·  Καταργείται συνολικά ο Τομέας Βιομηχανικού Σχεδιασμού. Από τις 2 ειδικότητες που είχε, ο Σχεδιασμός Εσωτερικών Χώρων μεταφέρεται στον Τομέα Δομικών (που έχει πλέον 2 ειδικότητες), ενώ η ειδικότητα «Επιπλοποιία-Ξυλογλυπτική» καταργείται εντελώς.

·  Στους Ναυτιλιακούς, συγχωνεύονται ονομαστικά οι δύο τομείς σε έναν ενιαίο Τομέα Ναυτιλιακών με 2 ειδικότητες (Μηχανικών και Πλοιάρχων).

·  Στον Τομέα Ηλεκτρολόγων-Ηλεκτρονικών-Αυτοματισμού, καταργείται εντελώς η ειδικότητα «Αυτοματισμού».

·  Στον Τομέα Ηλεκτρολόγων-Ηλεκτρονικών-Αυτοματισμού, η ειδικότητα «Τεχνικός Δικτύων & Τηλεπικοινωνιών» συγχωνεύεται με την ειδικότητα ‘Τεχνικός Ηλεκτρονικών Συστημάτων & Εγκαταστάσεων».

·  Άρα, ο Τομέας Ηλεκτρολόγων-Ηλεκτρονικών-Αυτοματισμού έχει πλέον μόνο 2 ειδικότητες.

·  Στον Τομέα Μηχανολόγων δεν υπάρχει καμία αλλαγή.

·  Καταργείται ο ανενεργός Τομέας Περιβάλλοντος με 2 ειδικότητες (ανακύκλωσης και ελέγχου ρύπανσης).

·  Στον Τομέα Πληροφορικής, καταργείται μία ειδικότητα (Λογισμικό).

·  Ο ξεχωριστός Τομέας Αισθητικής-Κομμωτικής εντάσσεται με τις 2 ειδικότητές του σε έναν ενιαίο Τομέα Υγείας-Πρόνοιας.