Οι μεταθέσεις, χάρη στη Λίστα, απλοποιούνται και γίνονται μια διαφανής και γρήγορη διαδικασία. Όταν γνωρίζεις τα αληθινά, λειτουργικά κενά των σχολείων, δηλώνεις απ' ευθείας το σχολείο που σε ενδιαφέρει ώστε να μετατεθείς εκεί. Τα μόρια των εκπαιδευτικών φαίνονται "on line" καθημερινά, ακριβώς όπως και οι ελλείψεις των σχολείων. Γραφεία, Δευτεροβάθμιες, Νομαρχιακές και Περιφέρειες δεν έχουν πλέον ρόλο σ' αυτές.

Δυστυχώς οι μεταθέσεις σήμερα επηρεάζονται από το αδιαφανές καθεστώς των χίλιων-μύριων μορφών "απόσπασης" και "στελέχωσης" ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ, γραφείων, διαδρόμων κλπ που πρέπει να καταργηθούν. Είναι δύσκολο να γίνει προγραμματισμός και να βρεθεί άκρη, αφού όλο και περισσότερο μπερδεύεται η κατ' εξαίρεση ευνοϊκή εξυπηρέτηση κάποιων ατόμων με την πραγματική εξυπηρέτηση των σχολείων.

κλείστε αυτό το παράθυρο