Εισαγωγή

Το WebQuest είναι ένας πρωτοποριακός τρόπος υποστήριξης της διδασκαλίας, ο οποίος μπορεί να καταστήσει την εκπαιδευτική παρέμβαση πιο ενδιαφέρουσα κι αποτελεσματική, καθώς το μάθημα γίνεται πιο ευχάριστο και δημιουργικό τόσο από την πλευρά του μαθητή όσο και από την πλευρά του δασκάλου. Με τη χρήση του WebQuest δίνεται η ευκαιρία στο μαθητή να οικοδομήσει τη γνώση, μέσα από δημιουργικές-ανακαλυπτικές πρωτοβουλίες και γενικώς μέσα από την αυτενεργό συμμετοχή του στα πλαίσια της μαθητικής ομάδας.

Αυτό το οποίο επιχειρείται στην παιδαγωγική μας προσέγγιση είναι να προωθηθεί η μαθητική αυτενέργεια και η διαμαθητική συνεργασία μέσω της εφαρμογής ενός μοντέλου κατευθυνόμενης διερεύνησης. Οι μαθητές καλούνται μέσα από το συγκεκριμένο WebQuest να λειτουργήσουν ως μικροί ερευνητές, εξαντλώντας τις διαθέσιμες πηγές να προσπαθήσουν να καταγράψουν όλα τα στοιχεία που συνθέτουν την ιστορική και πολιτιστική ταυτότητα της περιοχής τους με στόχο να αναδείξουν την ιδιαιτερότητά της στους ομολόγους τους μαθητές των ευρωπαϊκών σχολείων που συνεργάζονται στα πλαίσια του προγράμματος Comenius.

Παράλληλα, έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τη χρήση του Η/Υ ως μέσου αναζήτησης κι εντοπισμού της πληροφορίας και ως εργαλείου επεξεργασίας των διαθέσιμων στοιχείων.

.