Προστατέψτε τα παιδιά σας από τους κινδύνους του Διαδικτύου

Παρακολουθείστε το παρακάτω ενημερωτικό και σύντομο βίντεο από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στην Ελλάδα με συμβουλές για τους γονείς και τα παιδιά.

Διαβάστε το φυλλάδιο που φτιάξαμε για την προστασία των προσωπικών δεδομένων κάνοντας κλικ εδώ.

Μπορείτε επίσης να διαβάσετε το Ηλεκτρονικό Φυλλάδιο που φτιάξαμε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο κάνοντας κλικ εδώ.

Δείτε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που οργανώσαμε με τίτλο "Οι έφηβοι απέναντι στη νέα τεχνολογία και το διαδίκτυο" κάνοντας κλικ εδώ.

Επισκευθείτε την ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου που είναι αφιερωμένη στην Ασφάλεια στο Διαδίκτυο κάνοντας κλικ εδώ:

Μπορείτε να επισκευθείτε την ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου που είναι αφιερωμένη στην 7η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων κάνοντας κλικ εδώ.

Υπάρχει βέβαια και η ιστοσελίδα Αφαλούς Διαδικτύου saferinternet.gr στην οποία πιο συγκεκριμένα:

• Για να δείτε σχετικά βίντεο κάντε κλικ εδώ.
  • Για να κατεβάσετε και να διαβάσετε σχετικά φυλλάδια κάντε κλικ εδώ.
  • Για να δείτε σχετικά τηλεοπτικά  σποτάκια κάντε κλικ εδώ.

Τέλος, μην παραλείψετε να επισκευθείτε το  ιστολόγιο  http://saferinternet4edu.blogspot.gr/  με τίτλο "Τα Πολυμέσα? για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» στο οποίο παρουσιάζονται ψηφιακές μαθητικές δημιουργίες για την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Το Γυμνάσιο Περάματος Μυλοποτάμου απέσπασε στο Διαγωνισμό του 2013-14 το 1ο Βραβείο και στο Διαγωνισμό του 2014-15 το 2ο Βραβείο όπως περιγράφεται στο ιστολόγιο αυτό.