Δημιουργία Κινουμένων Σχεδίων

Κατηγορία: Τάξη Β'
Ημερομηνία Δημοσίευσης

1) Δημιουργία Animation με το Gimp

Μπορείτε πάρα πολύ εύκολα να δημιουργήσετε εντυπωσιακά animation (κινούμενα σχέδια) με το gimp. Ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες:

Gimp - Δημιουργία animation με διαδοχικές εικόνες

Ανοίγετε το Gimp. Πάτε στο μενού Αρχείο -> "Άνοιγμα ως στρώσεις"

Επιλέγετε ταυτόχρονα όλες τις φωτογραφίες που θα αποτελούν το animation (για την πολλαπλή επιλογή θα κάνετε κλικ στην πρώτη, θα πατήσετε και θα κρατήσετε πατημένο το πλήκτρο Shift και θα κάνετε κλικ στην τελευταία φωτογραφία ή αν θέλετε να επιλέξετε όλες τις εικόνες του φακέλου πατάτε τα πλήκτρα Ctrl + A)

Για να δημιουργήσετε τώρα το κινούμενο σχέδιό σας θα πρέπει να πάτε "Αρχείο"à"Εξαγωγή".

Κάντε κλικ στο σταυρό που δίπλα γράφει: Επιλογή τύπου αρχείου (Κατ’ επέκταση).

και επιλέξτε: Εικόνα GIF         gif

Αλλάζετε το όνομα του αρχείου και πατάτε Εξαγωγή.

Στο νέο παράθυρο που εμφανίζεται πατάτε: « Όπως η κίνηση» και καθορίζετε την καθυστέρηση να είναι πάνω από 400 για φυσική κίνηση (γύρω στο 700 είναι καλά).

Παραδείγματα δημιουργίας Animation (gif) με το Gimp από τους μαθητές

Για το σχολικό εκφοβισμό

Ευχές για τον καινούριο χρόνο

2) Δημιουργία Animation με το Scratch

Μπορείτε επίσης να φτιάξετε πολύ ωραία κινούμενα σχέδια με τη βοήθεια του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch. Κάντε κλικ στις παρακάτω εικόνες για να μεταβείτε στα βοηθητικά βιντεάκια του διαδικτυακού περιβάλλοντος για τη δημιουργία animation. Κάντε κλικ στις παρακάτω εικόνες. Πατήστε στην πάνω μεριά της οθόνης το μενού με τίτλο Εκπαιδευτικό Υλικό και έπειτα επιλέξτε την κατηγορία Κινούμενα Σχέδια.

Ζωντάνεψε Ένα Όνομα:

Ζωντάνεψε ένα όνομα

Ζωντάνεψε Ένα Αντικείμενο:

Scratch - Imagine, Program, Share

Κάνε το να πετάξει:

Κάνε το να πετάξει

Κάνε το να περιστρέφεται:

Ολίσθησε Τριγύρω:

Πρόσθεσε Εφέ: