Sabani Maria

Ας ταξιδέψουμε στον κόσμο της Εκπαίδευσης και του Πολιτισμού

Η ιστοσελίδα μου με τίτλο "Εκπαίδευση και Πολιτισμός" απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και γενικά σε όποιον ενδιαφέρεται για θέματα εκπαίδευσης και πολιτισμού. Η εκπαιδευτική πράξη πρέπει να συνδέεται με την πολιτισμική παιδεία, δύο επιστημονικά πεδία, τα οποία λειτουργούν ανεξάρτητα αλλά θα ήταν ωφέλιμο να συνεργάζονται και να αλληλοτροφοδοτούνται. Στόχος της ιστοσελίδας είναι η έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση πάνω σε θέματα εκπαίδευσης και πολιτισμού, η επιμόρφωση, η παρουσίαση εκπαιδευτικού και επιμορφωτικού υλικού σε σχέση με τα φιλολογικά μαθήματα, τη διδακτική, τις ΤΠΕ και τον πολιτισμό,η εξάσκηση των μαθητών με κατάλληλες ασκήσεις, η παρουσίαση εκπαιδευτικών προγραμμάτων και η ανάδειξη του ρόλου των ΤΠΕ στη διδακτική διαδικασία. Επίσης, παρουσιάζεται αρχειακό υλικό, πολύ σημαντικό για τη διδασκαλία της ιστορίας και της λογοτεχνίας από πρωτογενείς πηγές καθώς τα αρχεία αποτελούν μέρος του εκπαιδευτικού πολιτισμού μας.

Σας ευχαριστώ για την επίσκεψή σας!

“Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του κι όταν πια του έχει διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες”
  Νίκος Καζαντζάκης, 1883-1957