Έχουμε 2 επισκέπτες συνδεδεμένους

Today: Ιούλιος 16, 2024

Βαρβαρότητα στα χρόνια της κρίσης

ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

ΝΟΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                  Ηράκλειο 14-11-12

Συν-διοργάνωση ημερίδας

Ένωση Φιλολόγων Νομού Ηρακλείου - ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου.

ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ

Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2012, 7:00 μ. μ. ? Δημοτική αίθουσα Ανδρόγεω

Η Ένωση Φιλολόγων Νομού Ηρακλείου και η ΕΛΜΕ παρακολουθώντας τα ανησυχητικά, ολοένα και αυξανόμενα,   περιστατικά βίας και ρατσισμού στο χώρο του σχολείου και αφουγκραζόμενες την αγωνία των συναδέλφων για άμεση ανάγκη και δικής μας παρέμβασης, προχώρησαν από κοινού στη διοργάνωση της ημερίδας «Βαρβαρότητα στα χρόνια της κρίσης», με σκοπό να κατανοήσουμε καλύτερα τα φαινόμενα και να αντιμετωπίσουμε πιο δυναμικά τη σύγχρονη αυτή λαίλαπα.

Ομιλητές και τίτλοι τοποθετήσεων:

- Σκεύος Παπαϊωάννου, Καθηγητής Κοινωνιολογίας και Κοσμήτορας Κοινωνικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης.

?Κοινωνική κρίση και κοινωνικός εκβαρβαρισμός.

- Γιώργος Μαργαρίτης, Καθηγητής Σύγχρονης Πολιτικής και Κοινωνικής Ιστορίας ΑΠΘ.

?Η άνοδος της άκρας Δεξιάς.

- Παύλος Χαραμής, Φιλόλογος, μέλος ΔΣ του ΚΕΜΕΤΕ.

?Για ένα σχολείο κατά του ρατσισμού, δεσμευμένο στα ανθρώπινα δκαιώματα.

Ο χρόνος των τοποθετήσεων θα είναι τέτοιος ώστε να επιτραπεί η διεξαγωγή συζήτησης με τους παρευρισκόμενους, κάτι που θεωρούμε ως το πιο ουσιαστικό μέρος της ημερίδας.

Κρίνοντας τη συνάντηση αυτή εξαιρετικής σημασίας, είναι ευκταίο να υπάρξει η μέγιστη συμμετοχή συναδέλφων, μαθητών και γονέων.

Τέλος, υπενθυμίζουμε την συγκρότηση της Επιτροπής ενάντια στις Κοινωνικές Διακρίσεις από την ΕΛΜΕ, με στόχο σειρά δράσεων-πρωτοβουλιών ευαισθητοποίησης-ενημέρωσης-αλληλοβοήθειας σχολείων, μαθητών, οικογενειών και τοπικής κοινωνίας πάνω σε θέματα ρατσισμού, ξενοφοβίας και φασισμού.