Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους

ΝΟΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                  Ηράκλειο 17-10-11

Γιώργου Κορναράκη

?Προσεγγίσεις Ιστορίας

Νέες Κριτικές Θεωρήσεις Ιστορικών Ζητημάτων Κρήτης?

19 Οκτωβρίου 2011, ώρα 19.00

Δημοτική Αίθουσα Ανδρόγεω

Η παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Κορναράκη, σχολικού συμβούλου Φιλολόγων Ν. Ηρακλείου και συγγραφέα, με τον τίτλο ?Προσεγγίσεις Ιστορίας - Νέες Κριτικές Θεωρήσεις Ιστορικών Ζητημάτων Κρήτης?, θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στις 7 το απόγευμα στη δημοτική αίθουσα Ανδρόγεω.

Την εκδήλωση διοργανώνουν ο Σύλλογος Πολιτιστικής Ανάπτυξης Ηρακλείου, η ΕΛΜΕ Ν. Ηρακλείου, η ΕΦΝΗ και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Α/θμιας Εκπαίδευσης ?Δ. Θεοτοκόπουλος?.

Τον συγγραφέα και το έργο του θα παρουσιάσει η πρόεδρος της ΕΦΝΗ κ. Ντιάνα Μανουρά.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Θεοχάρης Δετοράκης, ομότιμος καθηγητή Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης

Θέμα: ?Παρουσίαση του βιβλίου με ιδιαίτερη αναφορά στο κεφάλαιο ?Το Κρυφό Σχολειό: Πραγματικότητα ή μύθος;?

Νικόλαος Κοντοσόπουλος, τ. δ/ντής του Κέντρου Συντάξεως του Ιστορικού Λεξικού της Νέας Ελληνικής ΓΛώσσης της Ακαδημίας Αθηνών

Θέμα: ?Σχόλια για τα τοπωνύμια που αναφέρονται σε κεφάλαια του βιβλίου?

Γιώργος Νικολακάκης, καθηγητής Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης

Θέμα: ?Η έννοια της τοπικής ιστορίας?

Αναφορά στο βιβλίο από τον συγγραφέα κ. Γιώργο Κορναράκη

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο κ. Νίκος Φλεμετάκης, πρόεδρος Συλλόγου Πολιτιστικής Αναπτύξεως Ηρακλείου

Για την ΕΦΝΗ

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                   Η Γ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ