Καγκουρό Ελλάς

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα της Καγκουρό Ελλάς, η οποία είναι αφιερωμένη στον Μαθηματικό διαγωνισμό “Καγκουρό” και στο μαθηματικό παιχνίδι…

Ο διαγωνισμός Καγκουρό του 2024.

Ο διαγωνισμός του 2024 προγραμματίζεται για το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 και ώρα 9:00 έως 10:30.

Οι εγγραφές γίνονται απευθείας στα Κέντρα Εξέτασης τα οποία αναγράφονται στο αριστερό μέρος της σελίδας.

Παρακολουθείτε αυτή την θέση ή την σελίδα μας στο facebook facebook.com/kangarooGR για την ενημέρωσή σας.

Διακριθέντες μαθητές προηγούμενων ετών

Έτους 2023

Έτους 2021 | Έτους 2020 | Έτους 2019
Έτους 2018 | Έτους 2017 | Έτους 2016
Έτους 2015 | Έτους 2014 | Έτους 2013
Έτους 2012 | Έτους 2011 | Έτους 2010
Έτους 2009 | Έτους 2008 | Έτους 2007

Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός “Καγκουρό”

Ο Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 70 χώρες. Η Ελλάδα άρχισε να συμμετέχει στον διαγωνισμό από τον Μάρτιο του 2007.

Έγκριση του διαγωνισμού “Καγκουρό” από το Υπουργείο Παιδείας.
(δείτε την σχετική εγκύκλιο εδώ).

Η φιλοσοφία του διαγωνισμού βασίζεται στην αρχή ότι τα Μαθηματικά είναι μία κουλτούρα η οποία πρέπει να παρέχεται σε όλους. Ειδικά, επειδή τα Μαθηματικά καλλιεργούν την σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους.

Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές από την Β΄ Δημοτικού μέχρι την Γ΄ Λυκείου, ανεξάρτητα από το τύπο ή τη μορφή του Σχολείου τους (Δημόσιο, Ιδιωτικό, κ.λπ.). Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού.

Για να δείτε δείγμα από παλαιότερα θέματα, μπορείτε να κατεβάσετε τα πλήρη θέματα του διαγωνισμού του 2012, με συστηματικές λύσεις, από τη σελίδα “Δείγμα θεμάτων”.

Το «Καγκουρό», όμως, δεν είναι μόνο ένας ετήσιος διαγωνισμός. Με αφορμή τον διαγωνισμό παράγεται εκπαιδευτικό υλικό που προάγει την γνώση, διαχέει την πληροφορία και καλλιεργεί την σκέψη.

Όλοι οι μαθητές που παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό λαμβάνουν δώρα με ενδιαφέρον εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους, και μια Βεβαίωση Συμμετοχής.

Επιπλέον, ένας στους έξι διαγωνιζόμενους παίρνει επιπρόσθετα συμβολικά βραβεία με βάση την επίδοσή του.

Για εγγραφή στο διαγωνισμό απαιτείται συνδρομή 12,50 ευρώ. Το ποσό αυτό καλύπτει τα έξοδα του διαγωνισμού, τα δώρα που παίρνουν όλοι οι συμμετέχοντες (των οποίων η αξία είναι μεγαλύτερη από τη συνδρομή) και τα βραβεία των διακριθέντων.

Οι εγγραφές και η καταβολή της συνδρομής για συμμετοχή στο διαγωνισμό γίνονται απευθείας στα Κέντρα Εξέτασης. Βρείτε ένα Κέντρο Εξέτασης κοντά σας από την στήλη αριστερά.

Για συχνές ερωτήσεις σχετικά με τις εγγραφές και τον διαγωνισμό πατήστε εδώ.