Παρακαλώ συνδεθείτε.

Βιογραφικό

1. Επιστημονική, παιδαγωγική και καλιτεχνική κατάρτιση

Αποφοιτά από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας- ΠΤΠΕ

Αποφοιτά από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας- ΠΜΣ (Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών) του ΠΤΠΕ

Πραγματοποίησε Διπλωματική Εργασία στα πλαίσια του Π.Μ.Σ. του Π.Τ.Π.Ε. με θέμα:

«Το κουκλοθέατρο στην εκπαίδευση: εκπαίδευση, απόψεις, στάσεις και ανάγκες των νηπιαγωγών»

• Αγγλικά
  • Γαλλικά
  • Επιμορφωτικό Σεμινάριο- Λέσβος, «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε Βασικές Δεξιότητες Των Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.)»
  • Επιμορφωτικό Σεμινάριο- Λέσβος, «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ? Β επίπεδο (Τ.Π.Ε.)»
  • Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης- Μυτιλήνη. (80 ωρών)
  • «Κατάρτιση Εκπαιδευτικών σε Θέματα Διαχείρισης Σχολικής Τάξης» (30 ωρών)
  • Πρόσβαση για όλους- Διαναπηρικά- Διαθεματικά σεμινάρια- (30 ωρών)
  • «Μείζον πρόγραμμα επιμόρφωσης»
  • Κατάρτιση Νέων Καλλιτεχνών στο Θέατρο Σκιών, Μαριονέτα, Κουκλοθέατρο- ΚΕΚ ΣΕΒΕ- ΣΒΒΕ- ΔΕΘ, Θεσσαλονίκη. (400 ώρες).

2. Επαγγελματική εμπειρία

• Θεατρική Ομάδα Πανεπιστημίου Θεσσαλίας «Χαρταετοί»- θεατρικό έργο για παιδιά «Κουαρτέτο Μύθιους Παραμύθιους» σε κείμενο της Μαυρίδου Ο. Μ. και σε σκηνοθεσία του Μαβίδη Σ.
  • Διορισμός στο ΥΠΕΠΘ- Νηπιαγωγός (Π.Ε.60)

3. Συμμετοχή στην οργάνωση και πραγματοποίηση εκδηλώσεων

Κατά τη διάρκεια των σπουδών της στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, συμμετείχε  στην οργάνωση και πραγματοποίηση πολλών κοινωνικών, καλλιτεχνικών και εκπαιδευτικών εκδηλώσεων του εν λόγω Πανεπιστημίου.

Ενδεικτικά αναφέρονται:

• Πανελλήνιο συνέδριο? «9ο Σεμινάριο του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, Το ελληνικό παιδικό ?νεανικό μυθιστόρημα από το 1980 έως σήμερα»- Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (οργάνωση και γραμματειακή υποστήριξη).
  • Διημερίδα με θέμα, «Το εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο»- Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (οργάνωση και γραμματειακή υποστήριξη).

Από το 2001 έως σήμερα έχει παραστεί σε Σεμινάρια, Συνέδρια, Ημερίδες, Επιμορφωτικά Προγράμματα και Προγράμματα Κατάρτισης σε όλη την ελληνική επικράτεια με θεματολογία ποικίλου ενδιαφέροντος γύρω από την προσχολική και πρώτη σχολική ηλικία και την εκπαίδευση.

Ενδεικτικά αναφέρονται:

• Πρόγραμμα Κύκλου Διαλέξεων: «Μεθοδολογία & Έρευνα»-  Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • «Ειδική Αγωγή και Εκπαιδευτικές Πρακτικές»- Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.