Επανάληψη ρημάτων

Η εμπέδωση και επανάληψη του λεξιλογίου είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας. Με τη χρήση παιχνιδιών η διαδικασία αυτή μπορεί να γίνει διασκεδαστική και ευχάριστη.

Για την επανάληψη των ρημάτων θα χρειαστούμε κάρτες, στις οποίες οι ίδιοι οι μαθητές θα έχουν σχεδιάσει διάφορες δραστηριότητες και θα μπορούν εύκολα να αποδοθούν μέσω παντομίμας. Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές θα πάρουν μία κάρτα και θα προσπαθήσουν να παρουσιάσουν με παντομίμα τη δραστηριότητα που απεικονίζεται. Συνιστάται πρώτος να ξεκινήσει ο εκπαιδευτικός, προκειμένου ακόμη και οι πιο διστακτικοί μαθητές να ξεπεράσουν τυχόν ενδοιασμούς τους.

Το γερμανικό αλφάβητο

Τα περισσότερα σχολικά βιβλία θέτουν ως στόχο από το πρώτο κεφάλαιο την εκμάθηση του αλφάβητου. Ένας ενδιαφέρον και διασκεδαστικός τρόπος για εξάσκηση είναι ο ακόλουθος:

Οι μαθητές προσπαθούν με το σώμα τους να παραστήσουν ένα γράμμα και οι συμμαθητές τους μαντεύουν, ποιο γράμμα είναι. Για το σχηματισμό κάποιων γραμμάτων χρειάζονται βεβαίως δύο μαθητές, όπως είναι π.χ τα γράμματα Η, Μ, Ν. Έχει διαπιστωθεί ότι οι μαθητές του δημοτικού είναι ιδιάιτερα θετικοί στο παιχνίδι της παντομίμας, καθώς διαθέτουν μεγάλη φαντασία.

Buchstaben

Η χρήση οπτικοακουστικού υλικού βοηθάει σε μεγάλο βαθμό τους μαθητές στην εκμάθηση της προφοράς και του λεξιλογίου. Μέσα από ένα τραγούδι οι μαθητές μαθαίνουν διασκεδάζοντας, όπως είναι το τραγούδι του γερμανικού αλφάβητου.