Σημασία της φυσικής άσκησης

Η αξία της φυσικής άσκησης

Συμπλήρωσε τα κενά με τις λέξεις που σου δίνουμε. Μετά κάνε κλικ στο "Έλεγχος". Κάνε κλικ στο κουμπί "Βοήθεια" εάν δυσκολευτείς για να σου δώσουμε ένα γράμμα. Μπορείς να κάνεις κλικ και στο κουμπί "[?]" για να βοηθηθείς. Να ξέρεις, όμως, ότι με τη βοήθεια χάνεις βαθμούς.
   αίμα      ασκούμαστε      γρήγορα      γυμναστική      δυνατά      δυνατή      δυνατότεροι      κουράζεται      μειώνεται      σώμα      χτυπήματα
Όταν κινούμαστε, η καρδιά εργάζεται πιο και πιο για να στείλει στους μύες.
Όταν ασκούμαστε:
• Η καρδιά γίνεται πιο . Μπορεί να στείλει περισσότερο αίμα σε κάθε χτύπο. Επίσης, όταν ξεκουραζόμαστε, επειδή γίνεται δυνατότερη, δουλεύει με λιγότερους παλμούς με αποτέλεσμα να μην τόσο.
• Το λίπος του σώματος .
• Οι μύες γίνονται και πιο αποτελεσματικοί.
• Τα οστά γίνονται πιο δυνατά και είναι ανθεκτικότερα σε .
Έτσι με την άσκηση, οι άνθρωποι προστατεύουν το τους από τις βλαβερές συνέπειες της ακινησίας. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους για τον οποίο κάνουμε στο σχολείο. Γυμναζόμαστε όχι μόνο για να προστατέψουμε και να βελτιώσουμε το σώμα μας όσο είμαστε στο σχολείο, αλλά πολύ περισσότερο για να μάθουμε να έξω από το σχολείο ώστε να μπορούμε να βοηθούμε το σώμα μας για όλη μας τη ζωή.