Ελληνικά Νησιά

Μύκονος, Σαντορίνη, Κρήτη, Σκιάθος, Ρόδος, Κεφαλονιά, Ζάκυνθος: από την μία άκρη του πελάγους έως την άλλη, τα ελληνικά νησιά αποτελούν τον ιδανικό τόπο διακοπών. Δεν είναι μόνο τα καταπράσινα νερά και οι ειδυλλιακές παραλίες, που έχουν κάνει τις διακοπές στα ελληνικά νησιά πολυπόθητο όνειρο. Δεν είναι το φως που λούζει το πέλαγος, δεν είναι η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική ή η γνήσια φύση. Είναι η μοναδική εμπειρία, που βιώνει ο καθένας προσωπικά σε αυτές τις μικρές οάσεις που θα βρείτε στην Ελλάδα.

downlister_2015-07-20_17-59-31 (1)   cfab82ac0674df2e93351f048cdd1bf4   imagesσαφρ   imagesσφρ   imagesδδε   f4495d232b3a6a62b4a5a5037f4ecf47

Ένα ρομαντικό ηλιοβασίλεμα στην Οία της Σαντορίνης, που θα ζωγραφίσει ροζ τον ορίζοντα μπροστά σου. Ένα ξημέρωμα στη Μικρή Βενετία της Μυκόνου, που θα σας βρει εξαντλημένο από τη διασκέδαση. Μια στιγμή απόλυτης πολυτέλειας με θέα στο πέλαγος από τη σουίτα σας στην Ελούντα της Κρήτης. Μια βόλτα στο παρελθόν στην Παλιά Πόλη της Ρόδου και στην αρχοντική Κέρκυρα. Μια μικρή «αρχοντική» απόδραση δίπλα στην Αθήνα, στα νησιά του Αργοσαρωνικού -Ύδρα, Σπέτσες, Αίγινα, Πόρο. Μια αποστολή για να ανακαλύψετε τα κρυφά ανεξερεύνητα «διαμάντια», από την Ανάφη, την Κίμωλο και το Καστελόριζο μέχρι τη Σύμη, την Αλόννησο, τη Σαμοθράκη και τους Παξούς.

Και φυσικά, μια ιστιοπλοϊκή εξερεύνηση στα νησιά του Αιγαίου, που θα σας αποκαλύψει το μεγαλείο του. Στις διάσημες Κυκλάδες με τις ολόλευκες Χώρες και στις εναλλακτικές Μικρές Κυκλάδες της απομόνωσης, αλλά και στα Δωδεκάνησα, που θα συναντήσετε νησιά μέσα στο πράσινο και μικρούς παραδείσους πολυτέλειας -όπως την Πάτμο, τη Σύμη- και παράδοσης -όπως την Κάλυμνο, τη Χίο, τη Λέσβο.

Εμπειρίες που ολοκληρώνονται με τα χαμόγελα των ντόπιων, τη φιλοξενία και τα γαστρονομικά τοπικά θαύματα της μεσογειακής κουζίνας, αλλά και με δραστηριότητες στην ελληνική φύση, στον βυθό, στα κύματα και στα βουνά.

Μαθηματικά Ανέκδοτα

• Σε πόση ώρα υπολογίζει ένας μαθηματικός ένα άθροισμα άρρητων;
    ?
    Στο π+φ
  • Παρακαλώ επικυρώστε τα εισιτήριά σας. Πραγματοποιούνται συνεχείς ln(x).
  • Δεν είμαι σίγουρος πόσα προβλήματα έχω. Τα μαθηματικά είναι ένα από αυτά.265880-n1158945028_30163783_8139

Θαλής ο Μιλήσιος

Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος και μαθηματικός (624-547 π.Χ.), γεννήθηκε στη Μίλητο της Μ. Ασίας και καταγόταν από αριστοκρατική οικογένεια. Ταξίδεψε στην Αίγυπτο και στην Βαβυλώνα, γνωρίζοντας από κοντά τους αρχαίους πολιτισμούς των λαών. Συναναστράφηκε με διάφορους ιερείς ? σοφούς της Αιγύπτου. Σε όλη τη διάρκεια της ζωής του παρέμεινε άγαμος και αφοσιωμένος στην θεωρητική και πρακτική ενασχόληση με τη φιλοσοφία και τις άλλες επιστήμες. Ήταν μια πολύπλευρη προσωπικότητα . Ασχολήθηκε με την αστρονομία και τα μαθηματικά , τη φυσική και την φιλοσοφία . Για τα επιστημονικά του επιτεύγματα λέγονται πολλά -28-728και είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς πόσα από αυτά δεν οφείλονται στον θρύλο που δημιουργήθηκε γύρω από την προσωπικότητά του. Αναδείχτηκε σε οξυδερκή διανοητική και πολιτικά. Σε καίριες στιγμές παρενέβη στα πολιτικά πράγματα, όπως όταν συνέστησε στους Μιλήσιους να μη συμμαχήσουν με τον Κροίσο ή όταν συμβούλευσε τις ιωνικές πόλεις να συμμαχήσουν μεταξύ τους για να αντιμετωπίσουν τους κοινούς πιθανούς εχθρούς .

Θεωρείται ως ο Ιδρυτής της Ιωνικής σχολής, ή της σχολής της Μιλήτου, διότι έθεσε πρώτος το πρόβλημα μιας γενικής αρχής όλων των πραγμάτων: η αρχή αυτή ήταν κατά το Θαλή το ύδωρ. Η κυριότερη προσφορά του Θαλή στην επιστήμη αυτή ήταν η εισαγωγή της αποδείξεως, γεγονός που έφερε αλλαγή στον τρόπο του «σκέπτεσθαι μέχρι εκείνη την εποχή. Μερικά θεωρήματα τα οποία απέδειξε ο Θαλής στη γεωμετρία είναι ότι «Η διάμετρος ενός κύκλου τον χωρίζει σε δύο ίσα μέρη»,» Στα ισοσκελή τρίγωνα οι παρά τη βάση γωνίες είναι ίσες «, «Οι κατά κορυφήν γωνίες είναι ίσες», «Η εγγεγραμμένη γωνία που βαίνει σε ημικύκλιο είναι ορθή», » Δύο τρίγωνα είναι ίσα, όταν έχουν μια πλευρά και τις προσκείμενες σε αυτήν γωνίες ίσες», καθώς και διάφορα θεωρήματα για τα όμοια τρίγωνα. Χρησιμοποιώντας την αναλογία που ισχύει μεταξύ των πλευρών δύο όμοιων τριγώνων, κατόρθωσε να υπολογίσει το ύψος των πυραμίδων από το μήκος της σκιάς τους και της σκιάς μιας ράβδου που έμπηγε σε έδαφος, κερδίζοντας έτσι τον θαυμασμό του βασιλιά της Αιγύπτου Άμασι.

ΘΕΩΡΗΜΑ ΘΑΛΗ: Όταν οι παράλληλες ευθείες τέμνουν δύο άλλες ευθείες, τότε τα τμήματα που ορίζονται στη μία είναι ανάλογα προς τα αντίστοιχα τμήματα της άλλης. Κάθε παράλληλη προς μια πλευρά τριγώνου χωρίζει τις άλλες πλευρές του, σε ίσους λόγους. Όμως ισχύει και το αντίστροφο αν σε ένα τρίγωνο χωρίζει σε ίσους λόγους τις δυο πλευρές, τότε είναι παράλληλη στην τρίτη πλευρά