Χάρτης Αξιοθέατων της Ευρώπης

Απριλίου 12, 2013 in Ε. Π. στο Νότιο Αιγαίο, Προγράμματα by Νεκτάριος Φαρασόπουλος

Το σχολικός έτος 2011 ? 2012 στα πλαίσια της Δράσης Teachers4Europe οι μαθητές του E1 τμήματος του Δημοτικού Σχολείου Σίφνου, συμμετείχαν σε πρότζεκτ για τη δημιουργία Διαδραστικού Χάρτη με τα Αξιοθέατα της Ευρώπης. Η εργασία, που έγινε η υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Σάκη Αγοραστού, περιελάμβανε την αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο για τουριστικά αξιοθέατα χωρών της ΕΕ από τους μαθητές, την συγγραφή άρθρων σε online σύστημα επεξεργασίας κειμένων και τη δημιουργία διαδραστικού χάρτη (στο σύστημα google maps) με ταυτόχρονη ανάρτηση των άρθρων στο χάρτη.
Η όλη διαδικασία ανατέθηκε σε ομάδες εκπαιδευόμενων και ο ρόλος του εκπαιδευτικού ήταν καθαρά επικουρικός και υποστηρικτικός. Κάθε ομάδα, παρουσίασε το κομμάτι της εργασίας της στην υπόλοιπη τάξη, ενώ προβλέφθηκε διαδικασία ανατροφοδότησης για πιθανά ζητήματα που προέκυψαν κατά την εκπόνηση της εργασίας.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.