Αποθετήριο Καλών Πρακτικών Σχολείων

Εδώ μπορείτε να αναζητείτε αλλά και να αναρτείτε Καλές Διδακτικές Πρακτικές των Σχολείων.

5) Συμμετοχή των μαθητών της Γ' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Καράτουλα - Μαγούλας στο διαγωνισμό της Google με θέμα "Η Ελλάδα μου"

4) Παρουσιάσεις εργασιών των μαθητών του Δημ. Σχ. Σκουροχωρίου με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών

α) "Μαύροι και Άσπροι Πιγκουίνοι"

Οι μαθητές της Α' τάξης του Δημ. Σχολείου Σκουροχωρίου, με τη βοήθεια του δασκάλου τους κ. Σπηλιόπουλου Σπήλιου, αξιοποίησαν τις εικαστικές τους εμπνεύσεις και με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών έστειλαν με το δικό τους τρόπο το μήνυμα για τη Διαφορετικότητα με το έργο τους Μαύροι και Άσπροι Πιγκουίνοι.

β) Μύθοι αρμοτοδρομίας - Κενταυρομαχίας Ναού διός:

Το βίντεο αυτό φτιάχτηκε στα πλαίσια των σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας Διεύθυνσης Ν. Ηλείας, με θέμα: ΄΄ Επισκόπηση Ηλειακής Μυθολογίας ΄΄ και φτιάχτηκε από τους μαθητές της Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σκουροχωρίου. Παρουσιάζει τους μύθους των δύο αετωμάτων του ναού του Διός στην Αρχαία Ολυμπία (Κενταυρομαχία - Αρματοδρομία ) - Υπεύθυνη εκπ/κος: Μπάστα Θεοδώρα - Συνεργαζόμενοι εκπ/κοί: Σώκκας Βασίλειος - Σπηλιόπουλος Σπήλιος

γ) Δημιουργία ταινίας Animation

Μια ταινία Animation των μαθητών της Ε΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Σκουροχωρίου Ηλείας, το σχολικό έτος 2012 -2013, με τη βοήθεια του δασκάλου τους κ. Σώκκα Βασίλειου

3) Συμμετοχή Σχολείων στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας με θέμα τους Πρόσφυγες για το 2013 με θέμα: "Η σιωπή είναι ανοχή;"

Από το 4/Θ Δημοτικό Σχολείο Γούμερου συμμετείχε με Σκέφτομαι και Γράφω η μαθήτρια της ΣΤ' τάξης Δημοτικού Αγγελοπούλου Ιωάννα - Παρασκευή

Από το 4/Θ Δημοτικό Σχολείο Γούμερου συμμετείχαν ομαδικά με Αφίσα-Κολλάζ οι μαθητές της Ε' τάξης Δημοτικού: Αθανασοπούλου Ανδριάννα, Σταυροπούλου Παναγιώτα κια Μπλόσκας Κωνσταντίνος

Από το 4/Θ Δημ. Σχ. Πανόπουλου συμμετείχαν ομαδικά με Αφίσα-Κολλάζ οι μαθητές της Ε' & ΣΤ' τάξης Δημοτικού: Σταθοπούλου Περσεφόνη, Μπαντούνα Ιωάννα, Κουτσαντώνη Κανέλλα, Τζαβάρα Αντριάννα, Δημακοπούλου Ευγενία, Παπαντώνη Γεωργία, Βγενόπουλος Παναγιώτης, Κατσαντώνης Γιάννης, Αδαμοπούλου Φρόσω, Κότσαλης Κωνσταντίνος, Συριόπουλος Γιώργος, Δαγρές Χαράλαμπος, Κατσαντώνη Νικολίτσα

2) 1/Θ Δημοτικό Σχολείο Βροχίτσας: Μικρό Σχολείο με δημιουργικές ιδέες

Οι μικροί μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βροχίτσας, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κας Νικολίας Μπράμου, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης επέλεξαν την ελιά ως θέμα για να ασχοληθούν, στο πρώτο τρίμηνο του σχολικού έτους 2012-13, μιας και η ελιά είναι ένα δέντρο γνωστό στους μαθητές λόγω του ότι υπάρχουν στην περιοχή πολλά τέτοια δέντρα.

Προσπάθησαν να ταιριάξουν και να εμπλέξουν και τα υπόλοιπα μαθήματα όπως Μαθηματικά, Μελέτη, Γλώσσα, Αισθητική Αγωγή, Θρησκευτικά ώστε να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Εκείνο που έχει τη μεγαλύτερη αξία για τους μαθητές του μικρού μονοθέσιου σχολείου είναι ότι έψαξαν, ασχολήθηκαν με ενδιαφέρον, χαλάρωσαν και έμαθαν...

1) Το Σάββατο 9 Ιουνίου 2012 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 1ου Ποιητικού Διαγωνισμού για παιδιά με θέμα το Πορτοκάλι που διοργανώθηκε από το Πολιτιστικό Μουσείο Πορτοκαλιού και τον Πολιτιστικό Εκπαιδευτικό Σύλλογο ''Energy Way''. Τα παιδιά περιέγραψαν με έναν ιδιαίτερο ποιητικό τρόπο το πορτοκάλι, τις ιδιότητές μας στην υγεία μας καθ'ως και τη θέση του στην κοινωνία μας. Μεταξύ άλλων διακρίσεων δόθηκε το 2ο Βραβείο Νεαρότερου Ποιητή-Ποιήτριας στη μαθήτρια ΧΟΝΔΡΟΓΙΑΝΝΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ηλικίας 7 ετών του Δημοτικού Σχολείου Σκουροχωρίου με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα. Κρανίτη Μαρία. Τίτλος του ποιήματος "Ένας Παντοτινός Φίλος"

Καλό μου πορτοκάλι, να πιω το ζουμί σου πάλι;
δώσ' μου τη δύναμή σου να φτάσω στην κορφή σου!

Μακάρι όλα τα παιδάκια, να τρώγανε πορτοκαλάκια,
για να γίνουν δυνατά, όμορφα, έξυπνα και ζωηρά.

Όποιος πίνει πορτοκάλι, βιταμίνη C θα πάρει,
το γιατρό δεν τον γνωρίζει και το φάρμακο το χύνει.

Φίλος μου παντοτινός, ζωηρός και ζουμερός.
Με δροσίζεις κάθε μέρα, με βροχή, ήλιο και αέρα.