3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (ΜΦΡ) αποτελεί μία πρωτοβουλία του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με τη συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, των Σχολικών Συμβούλων Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας, της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Δ. Θεσσαλονίκης, του Δήμου Νεάπολης ‐ Συκεών και Καθηγητών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Κύριοι παιδαγωγικοί στόχοι της διοργάνωσης είναι η ενθάρρυνση των μαθητών στην ενασχόληση με την κατασκευή και τον προγραμματισμό αυτοσχέδιων ρομποτικών κατασκευών, στην ομαδική εργασία, στην ανάληψη πρωτοβουλιών, την καινοτομία και την ευρεσιτεχνία, μέσα από την ανακαλυπτική μάθηση.

Το 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής είναι πανελλήνιο και έχει τόσο διαγωνιστικό όσο και εκθεσιακό χαρακτήρα (που επίσης περιλαμβάνει αξιολόγηση και βράβευση). Το αγωνιστικό μέρος θα διεξαχθεί στο NOESIS το Σάββατο 10/12/2016, ενώ το εκθεσιακό μέρος θα διεξαχθεί στην Αίθουσα Τέχνης του Δήμου Νεάπολης‐Συκεών την Κυριακή 11/12/2016.

Τόσο στο εκθεσιακό όσο και στο αγωνιστικό μέρος, έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι μαθητές των σχολείων:
• Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (των τάξεων Δ’ ‐ ΣΤ΄) και
• Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
από όλη την Ελλάδα, με ρομποτικές κατασκευές που οι ίδιοι θα έχουν εκπονήσει.
Η συμμετοχή όλων των μαθητών και εκπαιδευτικών στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής παρέχεται δωρεάν, αλλά η μετακίνηση από και προς τους χώρους του Φεστιβάλ θα γίνει με δικές τους δαπάνες.

Για το πρόγραμμα, το αγωνιστικό μέρος και τις υπόλοιπες λεπτομέρειες του Διαγωνισμού μπορείτε να δείτε περισσότερα στον επίσημο Ιστότοπο!

mfr

Παράλληλες δράσεις
Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθούν 2 διαλέξεις για την Ρομποτική στο χώρο του Κοσμοθεάτρου του ΝΟΗΣΙΣ. Απευθύνεται σε σχολικούς συμβούλους, εκπαιδευτικούς και γονείς και θα δοθούν στο τέλος βεβαιώσεις παρακολούθησης από την Περιφέρεια Εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα των διαλέξεων είναι:

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου – Ωρα 11.00‐ Κοσμοθέατρο
«Ο ρόλος της εκπαιδευτικής ρομποτικής στην αλληλεπίδραση ανθρώπου με συστήματα μηχατρονικής». Είναι συνεργασία του τμήματος Μηχανολόγων μηχανικών του ΑΠΘ, του τμήματος Μηχανικών Αυτοματισμού του ΑΤΕΙΘ και της εταιρίας Α.Ε. Τσιμέντων ΤΙΤΑΝ, για την εκπαιδευτική Ρομποτική από τον κ. Δρ. Απόστολο Τσαγκάρη, Επίκουρο Καθηγητή στην αλληλεπίδραση Ανθρώπου με συστήματα Μηχατρονικής και Ρομποτικής Τμήμα Μηχανικών Αυτοματισμού ‐ Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης.

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου – Ωρα 12.30‐Κοσμοθέατρο
«Η Ρομποτική ως γνωστικό αντικείμενο και μαθησιακό εργαλείο» Νικόλαος Φαχαντίδης Επίκουρος καθηγητής Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, Πανεπιστημίου Μακεδονίας Επιστημονικά υπεύθυνος Ακαδημίας Ρομποτικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Στο τέλος των διαλέξεων θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Δηλώσεις συμμετοχής για τις διαλέξεις στη διεύθυνση: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSek6OgM15w2poUt_MgRcBnjWK5-b4siKkMmnCFIHhU9Ccbo7w/viewform

Το αγωνιστικό τμήμα θα μεταδοθεί διαδικτυακά και μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου στην διεύθυνση http://vod‐new.sch.gr/live/show/103 και μέσω Youtube Kαναλιού στην διεύθυνση www.webtv.kmaked.eu.
Μαθητές του 1ου ΓΕΛ Νέας Μηχανιώνας θα μεταδώσουν ζωντανά μέσω WebRadio, στιγμές από την εκδήλωση με συνεντεύξεις μαθητών και εκπαιδευτικών.

Επίσημος Δικτυακός Τόπος του ΜΦΡ: http://mfr.sch.gr/
e‐mail επικοινωνίας: mfr.kmaked@gmail.com
Τηλέφωνα επικοινωνίας : 2310‐474842 (Περιφ. Διεύθυνση Εκπαιδευσης Κ. Μακεδόνιας), 2310‐587282 (Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπ. Μακεδονίας)