Νέες αιτήσεις για συμμετοχή μαθητών στην προετοιμασία για πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των Τ.Π.Ε.

Οι Διευθυντές των Γυμνασίων καλούνται να διανείμουν εκ νέου δηλώσεις ενδιαφέροντος στους/στις μαθητές/τριες της Γ΄ Τάξης Γυμνασίου:

-που είχαν υποβάλει δήλωση ενδιαφέροντος για το πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας στην αγγλική γλώσσα (το οποίο δε θα πραγματοποιηθεί λόγω μικρού αριθμού αιτήσεων) ή

-δεν είχαν υποβάλει καθόλου δήλωση και που τώρα επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των Τ.Π.Ε.

Επισημαίνεται ότι προϋπόθεση για τη συμμετοχή του Γυμνασίου στο πρόγραμμα είναι η διαθεσιμότητα εργαστηρίου Η/Υ.

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2019, θα περιλαμβάνει σαράντα πέντε (45) ώρες διδασκαλίας – τρεις (03) την εβδομάδα και θα πραγματοποιείται αμέσως μετά τη λήξη του πρωινού προγράμματος εντός της σχολικής μονάδας.

Μετά τη συγκέντρωση των δηλώσεων ενδιαφέροντος των μαθητών/τριών συμπληρωμένων και υπογεγραμμένων από τους γονείς/κηδεμόνες τους, οι Διευθυντές των Γυμνασίων καλούνται να καταχωρίσουν τον τελικό συνολικό αριθμό των μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου που ενδιαφέρονται για το πρόγραμμα υποστήριξης πιστοποίησης για την απόκτηση ΚΠπ μέσω του συνδέσμου https://schools.espa.minedu.gov.gr, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του επίσημου λογαριασμού της σχολικής μονάδας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (όνομα χρήστη και κωδικό του λογαριασμού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της σχολικής μονάδας).

Η υποβολή ή η τροποποίηση των στοιχείων θα μπορεί να πραγματοποιηθεί από τη Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018 μέχρι και την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018.

Δείτε τη νέα πρόσκληση

Δείτε την υπεύθυνση δήλωση ενδιαφέροντος