Πολυμεσικές Παρουσιάσεις με το mmpres του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου

Στο άρθρο αυτό θα γνωρίσουμε το mmpres. Πρόκειται για μια υπηρεσία του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, η οποία παρέχει ένα σύνολο εργαλείων για τη δημιουργία παρουσιάσεων, συνδυάζοντας πολλών διαφορετικών μορφών εμπλουτισμένα μέσα, όπως βίντεο, εικόνες και ήχους. Η υπηρεσία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση του εκπαιδευτικού έργου και την ανάδειξη των εκδηλώσεων και των πρωτοβουλιών μαθητών και εκπαιδευτικών. Για να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία θα χρειαστείτε λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εγγραφή και την ανάκτηση κωδικών δείτε εδώ. Ας γνωρίσουμε την εφαρμογή…

Επισκεφτείτε τον κόμβο του mmpres, και συνδεθείτε με τους κωδικούς σας, πατώντας Είσοδος:

Αφού συνδεθείτε θα δείτε το περιβάλλον της εφαρμογής. Στην πραγματικότητα όλα όσα χρειάζεστε βρίσκονται στη δεξιά εργαλειοθήκη, στις καρτέλες Πολυμέσα, Συμβάντα, Έργο:

Στην καρτέλα Πολυμέσα, μπορείτε να επικολλήσετε τη δεύθυνση βίντεο από το Youtube και από άλλες δημοφιλείς πηγές.

Προεπισκόπηση του βίντεο θα εμφανιστεί, και μπορείτε να το σύρετε στην περιοχή παρουσίασης, ορίζοντας το επιθυμητό σημείο έναρξης. Προκειμένου να πετύχετε την αναπαραγωγή περισσότερων του ενός πολυμεσικών στοιχείων ταυτόχρονα, (π.χ. δύο βίντεο ή βίντεο και εικόνες να παίζουν ταυτόχρονα κατά την αναπαραγωγή της παρουσίασης) θα πρέπει να προσθέσετε νέα επίπεδα. Πατήστε λοιπόν το κουμπί Νέο επίπεδο:

Στη συνέχεια από την καρτέλα Συμβάντα, προσθέτετε το πολυμεσικό περιεχόμενο:

Ειδικά για τις εικόνες έχετε τις ακόλουθες δυνατότητες:

-να καθορίσετε πότε θα εμφανίζεται («Έναρξη») στην παρουσίαση και πότε θα εξαφανίζεται («Τέλος»),

-να καθορίσετε το είδος της εικόνας που έχετε βάλει («Απλή εικόνα» ή « Προβολή διαφανειών Flickr»),

-να αλλάξετε το URL και την εικόνα ταυτόχρονα,

-να αλλάξετε τον τίτλο.

-να εισάγετε άλλη εικόνα,

-να δώσετε κάποιο εφέ και να το καθορίσετε ως προεπιλογή για όλες τις εικόνες.

Αντίστοιχα για τα βίντεο, μπορείτε:

-να αλλάξετε το URL, συνεπώς και το βίντεο,

-να κόψετε ένα κομμάτι του βίντεο από την αρχή («Μέσα») ή το τέλος («Έξοδος»),

-να αποκόψετε το βίντεο και να κρατήσετε μόνο τον ήχο,

-να αποκόψετε τον ήχο και να κρατήσετε μόνο το βίντεο,

-να αλλάξετε τον τίτλο,

να καθορίσετε πότε θα εμφανίζεται («Έναρξη») στην παρουσίαση και πότε θα εξαφανίζεται («Τέλος»).

Για τον ήχο πρέπει να έχετε στο μυαλό σας ότι τα αρχεία ήχου είναι ουσιαστικά αρχεία βίντεο που τους αποκόψατε την εικόνα. Συνεπώς, οι επιλογές ως προς την επεξεργασία είναι όμοιες με αυτές που αναφέρονται παραπάνω για το βίντεο.

Αφού ολοκληρωθούν οι ενέργειές σας θα πρέπει να αποθηκεύσετε το έργο σας, είτε από την καρτέλα Έργο ή πατώντας Αποθήκευση.

Εδώ μπορείτε να προσθέσετε μερικές πληροφορίες για το έργο σας, να ορίσετε μικρογραφία και στο τέλος να το κοινοποιήσετε ή να πάρετε τον κώδικα ενσωμάτωσης:

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή, μπορείτε να δείτε στον επίσημο ιστότοπο της εφαρμογής.

Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή, αρκετά εύχρηστη και με το βασικό πλεονέκτημα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τους μαθητές μας, με την προυπόθεση ότι διαθέτουν λογαριασμό στο ΠΣΔ.

Δοκιμάστε την!