Βίντεο για την υπηρεσία Εκπαιδευτικών Κοινοτήτων και Ιστολογίων από το ΠΣΔ

Σας ενημερώνουμε ότι δημιουργήθηκαν χρήσιμοι οδηγοί – εκπαιδευτικά βίντεο μικρής διάρκειας – για την υπηρεσία Εκπαιδευτικών Κοινοτήτων και Ιστολογίων του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (https://blogs.sch.gr).  Η υπηρεσία δίνει σε όλα τα μέλη, τη δυνατότητα δημιουργίας ιστολογίων και ταυτόχρονα δυνατότητες ισοδύναμες με αυτές των δημοφιλών κοινωνικών δικτύων.

Μέσω των βίντεο θα μάθετε διάφορες λειτουργίες της υπηρεσίας, όπως: ποια η διαφορά σελίδας και άρθρου, πως μπορείτε να προσθέσετε μέλη στο ιστολόγιό σας, να κάνετε νέους φίλους, πως μπορείτε να προσθέσετε μαθητές σαν συντάκτες ή συνεργάτες για ένα ομαδοσυνεργατικό ιστολόγιο ή απλά πως μπορείτε να δημιουργήσετε ένα ιστολόγιο (βασικές ρυθμίσεις) σε λίγα βήματα.

Τα εκπαιδευτικά βίντεο για την υπηρεσία Εκπαιδευτικές Κοινότητες και Ιστολόγια είναι:

Μπορείτε  να βρείτε όλα τα εκπαιδευτικά videos σχετικά με τα blogs.sch.gr στο κανάλι Χρήση των υπηρεσιών του ΠΣΔ (blogs)

Επιπλέον βοήθεια, στο σχετικό κόμβο με τα online εγχειρίδια.