Διαγωνισμός CanSat in Greece 2020

Ο μαθητικός διαγωνισμός CanSat in Greece είναι ένας πανελλήνιος διαγωνισμός διαστημικής που διοργανώνεται από τη SPIN – Space Innovation. Αποτελεί προκριματική φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού CanSats in Europe, ο οποίος διοργανώνεται από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA). Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές λυκείου και ο στόχος του είναι η εξοικείωσή τους με τεχνολογίες παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιούνται σε έναν δορυφόρο.

Σχηματίζεται μία ομάδα 4-6 μαθητών και καλείται να κατασκευάσει έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού με σκοπό να εκτελέσει κάποια αποστολή. Ο δορυφόρος εκτοξεύεται σε υψόμετρο ενός χιλιομέτρου και κατά την προσγείωσή του εκτελεί την αποστολή που έχει επιλέξει η κάθε μαθητική ομάδα.

Ο διαγωνισμός CanSat in Greece δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να περάσουν μέσα από όλα τα στάδια που ακολουθούνται στην διεξαγωγή ενός πραγματικού διαστημικού προγράμματος.

Οι ομάδες καλούνται

• να οραματιστούν μια διαστημική αποστολή,
  • να σχεδιάσουν το δορυφόρο τους,
  • να πραγματοποιήσουν έρευνα αγοράς για την οικονομικότερη ανεύρεση των απαραίτητων εξαρτημάτων,
  • να κατασκευάσουν το δορυφόρο,
  • να κάνουν δοκιμές,
  • να τον εκτοξεύσουν, και τέλος
  • να αναλύσουν και να παρουσιάσουν τα δεδομένα που κατέγραψε.

Μέσω αυτής της διαδικασίας, οι συμμετέχοντες:

• Πετυχαίνουν καλύτερα αποτελέσματα μέσω της συνεργασίας και της ομαδικής δουλειάς.
  • Έρχονται σε επαφή με σύγχρονες τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται σε πληθώρα εφαρμογών.
  • Αποκτούν πρακτική εμπειρία σε τομείς σχετικούς με τη διαστημική τεχνολογία.
  • Εξοικειώνονται με τη μεθοδολογία στην οποία βασίζεται η έρευνα.
  • Mαθαίνουν πώς να διαχειρίζονται ένα ολόκληρο project.
  • Εξασκούν τις επικοινωνιακές τους ικανότητες.

Για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της σχετικής ηλεκτρονικής φόρμας, που θα τη βρείτε εδώ.

Επίσης, η ομάδα πρέπει να αποτελείται από 4 έως το πολύ 6 μαθητές, από 14 έως 25 ετών, πλήρους φοίτησης, εγγεγραμμένους σε ελληνικό σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και βοηθούμενους από έναν καθηγητή.  Η πλειονότητα των μελών της ομάδας πρέπει να κατέχει ελληνική υπηκοότητα.

Αναλυτικές οδηγίες συμμετοχής θα βρείτε εδώ.

Καταληκτική ημερομηνία αιτήσεων για το φετινό διαγωνισμό η 10η Νοεμβρίου 2019.

Αναλυτική ενημέρωση στον επίσημο ιστότοπο.