Πανελλήνιος διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής 2019-2020

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποτελεί έναν μοναδικό τρόπο για να κατανοήσουν οι μαθητές τις φυσικές επιστήμες, τον προγραμματισμό και τους αυτοματισμούς, να μάθουν να σκέφτονται ως μηχανικοί, να αναπτύξουν την ικανότητά τους στην επίλυση προβλημάτων και να διευρύνουν τη δημιουργικότητά τους. Εξερευνώντας αυτές τις δεξιότητες με τρόπο πρακτικό και συμμετοχικό, τα παιδιά αναπτύσσουν εφόδια που τους είναι απαραίτητα σήμερα αλλά και για το μέλλον, όποια επιλογή σταδιοδρομίας κι αν ακολουθήσουν.

Κατά την προετοιμασία τους για τον διαγωνισμό οι μαθητές, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών-προπονητών τους:

• Θα σχηματίσουν ομάδες (teamwork)
  • Θα μελετήσουν τη σχετική βιβλιογραφία και θα πειραματιστούν (critical thinking)
  • Θα εξερευνήσουν την επιστήμη της μηχανικής (engineer thinking)
  • Θα εντοπίσουν προκλήσεις και θα προτείνουν λύσεις (problem solving)

Παράλληλα, στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, θα διεξαχθούν δωρεάν σεμινάρια κατάρτισης των προπονητών των ομάδων που θα συμμετάσχουν στον  διαγωνισμό. Τα εκπαιδευτικά σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν εξ αποστάσεως, αλλά και με φυσική παρουσία των συμμετεχόντων, στις 14 εκπαιδευτικές περιφέρειες της χώρας.

Το χρονοδιάγραμμα του διαγωνισμού:

Τέλη Φεβρουαρίου – αρχές Μαρτίου 2020: Συμμετοχή των ομάδων σε περιφερειακό επίπεδο, με σκοπό την πρόκριση στον Τελικό

Μέσα Μαΐου 2020: Διοργάνωση μεγάλου Τελικού στην Αθήνα

Ο Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2020 θα διοργανωθεί ταυτόχρονα με τον Τελικό της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO 2020, σε ένα τριήμερο-γιορτή (Παρασκευή, Σάββατο & Κυριακή).

Ο Τελικός θα είναι σχεδιασμένος έτσι ώστε οι ομάδες, εφόσον το επιθυμούν, να μπορούν να συμμετέχουν παράλληλα στις κατηγορίες του Πανελλήνιου και της Ολυμπιάδας.

Τα θέματα της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO θα ανακοινωθούν τον Ιανουάριο 2020.

Πληροφορίες για το διαγωνισμό για μαθητές/τριες Γυμνασίου, θα βρείτε εδώ.

Πληροφορίες για το διαγωνισμό για μαθητές/τριες Λυκείου, θα βρείτε εδώ.

Όλες οι πληροφορίες έχουν αναρτηθεί στον επίσημο ιστότοπο του WROHellas.