14ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.) και οι Σύλλογοι Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Καστοριάς και Φλώρινας, σε συνεργασία με τη Σχολή Θετικών Επιστημών, το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών, το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, διοργανώνουν το 14ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής με θέμα: «Η Πληροφορική στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση». Το συνέδριο θα διεξαχθεί από 15 έως 17 Μαΐου 2020 στην πόλη της Καστοριάς.

Αντικείμενο:

Οι ψηφιακές τεχνολογίες αποτελούν σήμερα ένα ισχυρό εργαλείο για την παραγωγή και την οικονομική ανάπτυξη, τη μάθηση και την εκπαίδευση, την επικοινωνία και την κοινωνική δικτύωση. Στο πλαίσιο αυτό η εκπαιδευτική κοινότητα καλείται να διαχειριστεί αποδοτικά τις σημαντικές προκλήσεις που διαμορφώνονται αλλά και τις πολλαπλές προοπτικές που ανοίγονται σχετικά με την εκπαίδευση στο αντικείμενο της Πληροφορικής.

Σκοπός του συνεδρίου είναι να προσφέρει ένα δημόσιο βήμα ώστε να αναδειχθούν και συζητηθούν όλα τα θέματα σε σχέση με τη διδασκαλία και τη διδακτική της Πληροφορικής και αφορούν:

• τις ψηφιακές τεχνολογίες στη διδασκαλία και τη μάθηση
  • τις καινοτόμες διδακτικές μεθοδολογίες και τεχνικές που προωθούν νέες αντιλήψεις για την εκπαίδευση γενικότερα και το ψηφιακό και
  • πληροφορικό γραμματισμό εκπαιδευτικών και μαθητών.

Απώτερος στόχος του συνεδρίου είναι να ενθαρρύνει και να προωθήσει την επικοινωνία και την ανάπτυξη ουσιαστικού και παραγωγικού διαλόγου μεταξύ εκπαιδευτικών, στελεχών της εκπαίδευσης, επιστημόνων και ερευνητών και γενικότερα όλων όσων ενδιαφέρονται για τα ζητήματα της Πληροφορικής και των Τ.Π.Ε. στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Θεματικές ενότητες:

Το συνέδριο εστιάζει στις παρακάτω θεματικές ενότητες, χωρίς να αποκλείει και άλλες σχετικές πάντα με τον γενικότερο τίτλο του:

• Ο ρόλος του Καθηγητή Πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
  • Διδασκαλία και Διδακτική της Πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
  • Προγράμματα Σπουδών Πληροφορικής
  • Επιμόρφωση Καθηγητών Πληροφορικής
  • Το Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
  • Διδακτική του Προγραμματισμού και της Αλγοριθμικής, Εκπαιδευτικά Προγραμματιστικά Περιβάλλοντα
  • Ηλεκτρονική Μάθηση
  • S.T.E.M. και Εκπαιδευτική Ρομποτική
  • Ανάπτυξη και Χρήση Εκπαιδευτικού Λογισμικού
  • Διδακτική αξιοποίηση σύγχρονων Υπηρεσιών Διαδικτύου και Κοινωνικής Δικτύωσης