Ανακαλύπτουμε την Ευρωπαϊκή Ένωση στη «Γωνιά Μάθησης»

Η γενική διεύθυνση Επικοινωνίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής δημιούργησε τον ιστότοπο «Γωνιά μάθησης», ο οποίος παρέχει εργαλεία που βοηθούν τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (5-18 ετών) να ανακαλύψουν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σε αυτόν θα βρείτε μαθησιακό υλικό ταξινομημένο ανά ηλικία, παιχνίδια, διαγωνισμούς, βιβλία δραστηριοτήτων, βίντεο και πολλά άλλα!

Ο ιστότοπος επικαιροποιείται τακτικά. Προσθέτονται συνεχώς νέα παιχνίδια, υλικό, και νέα ενδιαφέροντα για μαθητές 5-18 ετών και για γονείς και εκπαιδευτικούς.

Ο ιστότοπος δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δύσκολης συγκυρίας που όλοι μας ζούμε, εν μέσω πανδημίας. Εννοείται πως υπάρχει ελληνική έκδοση, το υλικό είναι οργανωμένο και ανά ηλικιακή ομάδα, και πραγματικά αξίζει μια επίσκεψη.

Μικροί και μεγάλοι, μπορούμε να διασκεδάσουμε, αλλά και να μάθουμε πολλά πράγματα, απλά παίζοντας!