Επιστροφή στο σχολείο. Ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας

Με αφορμή την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, το Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, του τμήματος Ψυχολογίας, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, δημιούργησε το έντυπο «Επιστροφή στο σχολείο και ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας μετά από το διάστημα παραμονής στο σπίτι στην περίοδο της πανδημίας COVID-19: Χρήσιμες επισημάνσεις και έντυπα δραστηριοτήτων». Το έντυπο περιλαμβάνει:

• Χρήσιμες επισημάνσεις για την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών και
  • Έντυπα δραστηριοτήτων για την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των μαθητών/τριών μέσα από το περιβάλλον της τάξης όπως περιγράφονται στις χρήσιμες επισημάνσεις.

Απώτερος σκοπός αυτής της προσπάθειας, είναι η στήριξη των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών στο άνοιγμα των σχολείων, ως προς μετάβαση και την επανασύνδεση στην τάξη, παρέχοντας χρήσιμες επισημάνσεις και έντυπα δραστηριοτήτων για την ψυχοκοινωνική προσαρμογή και επανάκαμψη των μαθητών/τριών.

Για να δείτε το έντυπο κάντε κλικ στην εικόνα που ακολουθεί:

…και για να δείτε επιπλέον σχετικό υλικό, επισκεφτείτε το σύνδεσμο: