Διαδικτυακά ερωτηματολόγια και quiz με το Testmoz

Τα διαδικτυακά quiz αποτελούν ένα μεγάλο τμήμα των συνεργατικών εργαλείων και από τα πλέον ελκυστικά για τους μαθητές μας. Αν ψάξει κανείς θα βρει μερικές δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες από αυτά), άλλα δημοφιλή και άλλα όχι τόσο. Στον ιστότοπό μου έχω δημιουργήσει μια ετικέτα με τα πιο σημαντικά (κατ’ εμέ) από αυτά και μπορείτε να ρίξετε μια ματιά, εδώ. Στο άρθρο αυτό θα σας παρουσιάσω ένα ακόμη, το Testmoz.

Το Testmoz, μετρά 10 χρόνια διαδικτυακής παρουσίας και ομολογώ πως δεν το είχα ακούσει μέχρι πρόσφατα. Αν κάποιος το δει βιαστικά θα κλείσει αμέσως τη σελίδα και θα κοιτάξει για κάτι άλλο. Αυτό όμως θα είναι μια βιαστική και άδικη προσέγγιση. Το Testmoz δεν έχει πολύχρωμες εικόνες, βίντεο και τα γνωστά “εντυπωσιακά στολίδια” που βρίσκει κανείς σε ανάλογες πλατφόρμες (βλέπε Kahoot, Quizizz, κλπ…). Πρόκειται για έναν πολύ απλά σχεδιασμένο ιστότοπο με έμφαση στην ουσία και προσφέρει με τον πιο απλό τρόπο όλα όσα υπόσχεται. Ας το γνωρίσουμε…

Επισκεφτείτε τον επίσημο ιστότοπο και (σε αντίθεση με ότι γράφω πάντα εδώ), δεν κάνετε καμία εγγραφή! Απλά πατήστε το Build a Test, για τη δημιουργία ενός Quiz, με μοναδικό περιορισμό τις 50 ερωτήσεις και τις 100 απαντήσεις.

Δώστε ένα όνομα στο quiz και έναν κωδικό πρόσβασης ο οποίος είναι πολύ σημαντικός για να μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε αυτό. Σημειώστε τον κάπου γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα ανάκτησης. Μόλις το κάνετε πατήστε Δημιουργία (Create Test):

Αμέσως θα μεταβείτε στον πίνακα ελέγχου (Dashboard) ο οποίος είναι τόσο πλήρης σε δυνατότητες παραμετροποίησης που πραγματικά κάνει εντύπωση:

Πρώτο βήμα οι ρυθμίσεις του quiz. Ονομάστε ή μετονομάστε το quiz σας, δηλώστε μια σύντομη περιγραφή και τι θα εμφανίζετε στους μαθητές μετά την ολοκλήρωσή του. Αποφασίστε πως αυτοί θα συμμετέχουν, ελεύθερα ή με χρήση κωδικού, που εσείς θα δηλώσετε. Ορίστε αν θα βλέπουν τη σωστή απάντηση και αν θα ειδοποιήστε με email μετά την ολοκλήρωση. Όλα αυτά φυσικά μπορούν να αλλάξουν όσες φορές θέλετε. Στη συνέχεια πρέπει να προσθέσετε τις ερωτήσεις σας. Οι επιλογές κι εδώ πάρα πολλές. Πολλαπλής επιλογής (με μία ή περισσότερες σωστές απαντήσεις), Σωστό/Λάθος, αντιστοίχιση, συμπλήρωση κενού, ελεύθερο κείμενο και μάλιστα με επιλογή βαθμολόγησης ή όχι.

Ας δούμε ένα παράδειγμα (π.χ. πολλαπλής επιλογής). Γράφετε την ερώτηση και τις 4 ή περισσότερες πιθανές απαντήσεις με δυνατότητα προσθήκης επεξήγησης. Ο Editor είναι απίστευτος σε επιλογές. Μπορείτε να γράψετε απλό κείμενο, μαθηματικές εκφράσεις, να εισάγετε εικόνες, να ενσωματώσετε βίντεο, συνδέσμους και κώδικα html!!! Πραγματικά ελάχιστες άλλες εφαρμογές, προσφέρουν τόσα πολλά.

Μόλις ολοκληρώσετε το quiz θα πρέπει να το δημοσιεύσετε. Πατήστε publish και αντιγράψτε τη διεύθυνση την οποία πρέπει να κοινοποιήσετε στους μαθητές σας. Το quiz προορίζετε για διαδικτυακή διανομή, παρόλα αυτά οι δημιουργοί έχουν προβλέψει και τη δυνατότητα εκτύπωσης ή εξαγωγής/αποθήκευσης σε έγγραφο.

Το μόνο που χρειάζονται οι μαθητές σας για να απαντήσουν είναι τον παραπάνω μοναδικό σύνδεσμο (και τον κωδικό πρόσβασης, αν έχετε δηλώσει στις ρυθμίσεις που σας ανέφερα παραπάνω).

Φυσικά από τον πίνακα ελέγχου και με τον κωδικό ασφαλείας που δηλώσατε στο πρώτο βήμα (κατά τη δημιουργία του quiz) έχετε πρόσβαση σε πλήρη αναφορά με τα αποτελέσματα και τις επιδόσεις των μαθητών σας. Ένα παράδειγμα:

Πραγματικά μια εξαιρετική εφαρμογή, με τα άκρως απαραίτητα και εστίαση στην ουσία. Να σημειώσουμε εδώ πως στις άλλες δημοφιλείς πλατφόρμες χρειάζεται το σχετικό App για κινητές συσκευές ή αρκετά δεδομένα ώστε να φορτώσει ο browser τις εντυπωσιακές σελίδες με τα περίτεχνα γραφικά. Εδώ, οι δημιουργοί τονίζουν ότι η σελίδα που θα ανοίξει ο μαθητής για τη συμπλήρωση του quiz απαιτεί λίγα μόλις KB και φορτώνει αστραπιαία!!! Αξίζει λοιπόν να το δοκιμάσετε.

Δείτε όλες τις δυνατότητες του Testmoz, εδώ.