Εκπαιδευτικά παιχνίδια για την κλιματική αλλαγή

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου προσφέρει στην εκπαιδευτική κοινότητα και σε κάθε άλλο ενδιαφερόμενο μια συλλογή εκπαιδευτικών παιχνιδιών (serious games) για την κλιματική αλλαγή, που συνδιαμορφώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς του ΚΠΕ και τέσσερις φοιτήτριες/τές του Worcester Polytechnic Institute (WPI) στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης στο ΚΠΕ.

Τα παιχνίδια δοκιμάστηκαν με πλήθος μαθητών, κυρίως γυμνασίου, που συμμετείχαν στο πρόγραμμα του ΚΠΕ για την κλιματική αλλαγή με τίτλο «Το κλίμα αλλάζει! Εμείς;» και η εφαρμογή τους ανέδειξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αποτελεσματικότητα της βιωματικής μάθησης και ιδιαίτερα του εκπαιδευτικού παιχνιδιού.

Η κλιματική αλλαγή έχει δημιουργήσει την επιτακτική ανάγκη να ασχοληθούμε με ζητήματα όπως η κατανόησή της (αίτια και επιπτώσεις), η ανάγκη για τη μείωσή της (μετριασμός) και η ανάγκη για την αντιμετώπιση των επιπτώσεών της (προσαρμογή). Η εκπαίδευση των παιδιών για την κλιματική αλλαγή είναι μια ελπιδοφόρος επιλογή για την αλλαγή της συμπεριφοράς και την ανάληψη δράσης για τον μετριασμό της κλιματικής αλλαγής τόσο των παιδιών όσο και των ενηλίκων. Μάλιστα, η αξιοποίηση μιας προσέγγισης που συνδυάζει τη διασκέδαση με την εκπαίδευση όπως είναι τα εκπαιδευτικά παιχνίδια φαίνεται πως είναι πολύ αποτελεσματική προς την κατεύθυνση αυτή.

Τα εκπαιδευτικά παιχνίδια, απευθύνονται κατά κύριο λόγο σε μαθητές παίκτες ηλικίας 12-15 ετών. Ωστόσο, μπορούν εύκολα να προσαρμοστούν και να παιχτούν και από παιδιά μικρότερων ή μεγαλύτερων ηλικιών και από ενήλικες. Στόχος τους είναι οι παίκτες να κατανοήσουν κρίσιμα ζητήματα της κλιματικής αλλαγής, να προετοιμαστούν για την αντιμετώπιση των επιπτώσεών της και να ενδυναμωθούν ώστε ως μελλοντικοί πολίτες να αναλάβουν δράσεις ατομικές ή συλλογικές που θα συμβάλλουν στο μετριασμό της κλιματικής αλλαγής.

Αποτελείται από:

• Α΄ μέρος: σύντομη ανασκόπηση της εκπαίδευσης για την κλιματική αλλαγή και οδηγίες για την αξιοποίηση των παιχνιδιών από τους εκπαιδευτικούς-εμψυχωτές.
  • Β΄ μέρος: εκπαιδευτικά παιχνίδια όπως το Φαινόμενο του θερμοκηπίου, τα νησιά που βυθίζονται, ο επιζών και πολλά άλλα.
  • Γ΄ μέρος: σύντομες πληροφορίες για ζητήματα της κλιματικής αλλαγής που θίγονται στο πλαίσιο των παιχνιδιών και υπερσύνδεσμοι για περαιτέρω εμβάθυνση.
  • Στο Παράρτημα τέλος περιλαμβάνονται τα προς εκτύπωση υλικά, καθώς και σύντομα βίντεο με συμβουλές για την αξιοποίηση των παιχνιδιών.

Το εκπαιδευτικό υλικό με τίτλο «Εκπαιδευτικά παιχνίδια για την κλιματική αλλαγή» Διανέμεται με χρήση της ελληνοποιημένης άδειας εκμετάλλευσης ανοικτού περιεχομένου Creative Commons Αναφορά Δημιουργού -Μη Εμπορική Χρήση -Παρόμοια Διανομή 4.0 Διεθνές, και θα το βρείτε αναρτημένο με την μορφή e-book στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ εδώ.

Περισσότερα, στο δελτίο τύπου και στον επίσημο ιστότοπο του ΚΠΕ