Ψηφιακή ΕκπαίδευσηΑσφάλεια στο Διαδίκτυο

Εντοπίζουμε και αντιμετωπίζουμε την παραπληροφόρηση

Σε προηγούμενο άρθρο μου είχαμε γνωρίσει τη «Γωνιά μάθησης», έναν ιστότοπο της γενικής διεύθυνσης Επικοινωνίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ο οποίος παρέχει εργαλεία που βοηθούν τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (5-18 ετών) να ανακαλύψουν την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Πρόσφατα, αναρτήθηκε στον ιστότοπο μια εργαλειοθήκη, για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση της παραπληροφόρησης. Με αυτή την εργαλειοθήκη, οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές τους να διαχωρίζουν τις αληθινές από τις ψευδείς πληροφορίες κατά την περιήγησή τους στο διαδίκτυο και έχει σχεδιαστεί ώστε να καλύψει 1 ή 2 μαθήματα μιας μέσης τάξης σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η εργαλειοθήκη αποτελείται από μια επεξεργάσιμη παρουσίαση και ένα εγχειρίδιο οδηγιών. Δείτε το υλικό εδώ.