Αρχική  σελίδα

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ε.Κ.Φ.Ε  ΕΥΟΣΜΟΥ

Ιδρύθηκε  στις   19 – 10 – 2000.

Η έδρα του είναι στο 1ο  ΓΕ.Λ  Ευόσμου.

Έχει την ευθύνη για τα εργαστήρια Φ.Ε.  των  Γενικών Λυκείων , ΕΠΑ.Λ – ΤΕΕ και Γυμνασίων των περιοχών Αμπελοκήπων – Μενεμένης – Κορδελιού -Ευόσμου και όλης της Ε΄ περιοχής της Διεύθυνσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Στεγάζεται στο  1ο Γενικό  Λύκειο Ευόσμου.

Στο ΓΕ.Λ. είναι η Γραμματεία.

Έχει δύο εργαστήρια (ένα Φυσικής και ένα Χημείας - Βιολογίας).

ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ  Ε.Κ.Φ.Ε

Το θεσμικό πλαίσιο διέπεται από το νόμο 2918/2002 και την Υ.Α. 63642 / 2002 του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Οι αρμοδιότητες του Ε.Κ.Φ.Ε. είναι σε θέματα σχετικά με τις υποδομές των εργαστηρίων Φ.Ε και την Πειραματική διδασκαλία των μαθημάτων Φ.Ε.

Καινοτόμος θεσμός του  ΥΠ.Ε.Π.Θ. που λειτουργεί σε κάθε Δ/νση Δ/θμιας Εκπαίδευσης όπου και ανήκει διοικητικά (έναρξη 1993).

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Φ.Ε

1.     Να προάγει την εργαστηριακή διδασκαλία των Φ.Ε.

2.     Να ενημερώνει και να υποστηρίζει τους εκπαιδευτικούς στην αξιοποίηση των Εργαστηρίων Φ.Ε.

3.     Να παρακολουθεί τις υποδομές των σχολικών εργαστηρίων Φ.Ε.

4.     Οργάνωση ημερίδων ενημέρωσης για πειραματικές διαδικασίες των καθηγητών ΠΕ04 στο χώρο του Ε.Κ.Φ.Ε.

5.     Να παρέχει άμεση βοήθεια στους συναδέλφους ΠΕΟ4 με επισκέψεις στα σχολεία.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ Ε.Κ.Φ.Ε

·        Ο υπεύθυνος  του  Ε.Κ.Φ.Ε., (αποσπασμένος εκπαιδευτικός ΠΕΟ4).

·        Συνεργάτες του υπευθύνου Ε.Κ.Φ.Ε., (αποσπασμένοι μερικώς, εκπαιδευτικοί ΠΕΟ4)

ΤΑ  ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ  Ε.Κ.Φ.Ε.

Το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών του Ευόσμου Θεσσαλονίκης, (Ε.Κ.Φ.Ε. Ευόσμου),  έχει υπό την εποπτεία του  24 Γενικά Λύκεια,  33 Γυμνάσια  και  10 ΕΠΑ.Λ – Τ.Ε.Ε.

Αρχική  σελίδα