ΥΠΟΥΡΓΕΙΟN ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Αθήνα 26 Σεπτεμβρίου 2007

Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι, για το σχολικό έτος 2007-2008, σε δεύτερη φάση προσλαμβάνονται ως προσωρινοί αναπληρωτές στις σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής, 200 Εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης , 200 Εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης , 50 κλάδων Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού ,100 κλάδου Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού.
Διατίθενται επίσης και 2000 ώρες για την πρόσληψη ωρομισθίων εκπαιδευτικών κλάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και 1000 ώρες για την πρόσληψη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού.
Από την Πέμπτη 27-9-2007 οι οικείες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οφείλουν να καλούν τους εκπαιδευτικούς που πληρούν τις σχετικές προϋποθέσεις και είναι εγγεγραμμένοι στους πίνακες αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής.
Εφόσον κριθεί αναγκαίο θα χορηγηθούν επιπλέον πιστώσεις.