Προβληματισμός στο ΥΠΕΠΘ για την επιλογή Διευθυντών Σχολικών Μονάδων-"Πόλεμος" στην ΟΛΜΕ αλλά και πρωτοβουλία για αγωνιστικές κινητοποιήσεις

Τη Δευτέρα στα Διοικητικά Συμβούλια της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ  θα ανακοινώσει ο υπουργός Παιδείας Ευριπίδης Στυλιανίδης τις διαδικασίες που θα ακολουθήσουν για την επιλογή νέων Διευθυντών Σχολικών Μονάδων , δεδομένου ότι με την  συγκρότηση των ΠΥΣΠΕ και των ΠΥΣΔΕ λήγει η θητεία των τωρινών Διευθυντών.

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του κ. Στυλιανίδη μετά την τοποθέτηση Προϊσταμένων και Διευθυντών Διευθύνσεων και Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, θα πρέπει να ανασυγκροτηθούν τα ΠΥΣΠΕ και τα ΠΥΣΔΕ, δηλαδή τα Ανώτερα Περιφερειακά Υπηρεσιακά Συμβούλια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και τα ΚΥΣΠΕ και ΚΥΣΔΕ, τα Κεντρικά Υπηρεσιακά Συμβούλια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τα οποία θα πρέπει να προχωρήσουν άμεσα στη λειτουργία τους.

Σύμφωνα με σημερινές πληροφορίες από παράγοντες του υπουργείο Παιδείας  ο κ. Στυλιανίδης είναι προβληματισμένος όχι μόνο  ως προς την αντικατάσταση των διευθυντών μέσα στη σχολική χρονιά  , αλλά και ως προς τη συνέχιση της διαδικασίας , λόγω κάποιων νομικών κωλυμάτων .

Γι αυτό και, σύμφωνα με πληροφορίες, ο υπουργός Παιδείας ζήτησε την άποψη της νομικής υπηρεσίας  .

Το esos συνεχίζει το ρεπορτάζ για το θέμα της επιλογής των Διευθυντών και θα επανέλθει με νεώτερα στοιχεία σήμερα ή μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Πρωτοβουλία ΟΛΜΕ

Στο μεταξύ η διοίκηση της ΟΛΜΕ δύο ημέρες πριν το προγραμματισμένο ραντεβού με τον υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε ότι αναλαμβάνει πρωτοβουλία  για το συντονισμό όλων των κλαδικών οργανώσεων ώστε να συγκροτηθεί πανδημοσιοϋπαλληλικό,  πανεργατικό μέτωπο .

Η διοίκηση της ΟΛΜΕ εκτιμά πως  η επόμενη διετία θα είναι μια κρίσιμη περίοδος για την εκπαίδευση  υποστηρίζοντα πως «τα μεγάλα ζητήματα της επέκτασης των αντιδραστικών «μεταρρυθμίσεων» στη Δευτεροβάθμια και στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, του περιεχομένου της εκπαίδευσης, των προβλημάτων που δημιούργησε η κυβέρνηση στο χώρο της πολύπαθης Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΤΕΕ), του ασφαλιστικού, του εισοδήματος των εργαζομένων, της στελέχωσης της εκπαίδευσης, της επιμόρφωσης και της αύξησης των εκπαιδευτικών δαπανών έχουν ήδη πάρει τη θέση τους στην ημερήσια διάταξη και της νέας περιόδου. Ζητούν πιο επιτακτικά θετικές απαντήσεις και λύσεις».