ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΤΩΝ

«ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ» ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ Δ/ΝΤΩΝ 16-8-07

Εξετάστηκαν  στις 16-8-07 οι υποβληθείσες ενστάσεις κατά της μοριοδότησης των φακέλων και των μορίων που συνάγονται από την υπηρεσιακή κατάσταση-διδακτική εμπειρία και την επιστημονική-παιδαγωγική συγκρότηση, όπως αυτά προκύπτουν από την εφαρμογή του νόμου 3467/06, των υποψηφίων Δ/ντών-Δ/ντριών του ΠΥΣΠΕ Πειραιά.

Από τις 29 συνολικά υποβληθείσες ενστάσεις έγιναν δεκτές οι 12 και απορρίφθηκαν οι 17.

Ως αιρετός που έχω εκλεγεί με το ψηφοδέλτιο της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ, ψήφισα  υπέρ του αιτήματος των ενιστάμενων για:

1. την προσμέτρηση του πτυχίου μετεκπαίδευσης των αποφοίτων 2007, με το σκεπτικό ότι κατά το χρόνο μοριοδότησης οι υποψήφιοι κατείχαν αυτό το προσόν(μειοψήφησα).
  2. την προσμέτρηση οποιουδήποτε τίτλου προσκομίστηκε μετά καταληκτική ημερομηνία των αιτήσεων, με το ίδιο σκεπτικό και επιπλέον γιατί η ημερομηνία αυτή έχει αυθαίρετα προσδιοριστεί με μια απλή εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ(μειοψήφησα).
  3. τον συνυπολογισμό των μορίων που από αβλεψία δεν προστέθηκαν στο σύνολο.
  4. τη μοριοδότηση της ξένης γλώσσας, όπου με επίσημα έγγραφα αποδεικνύονταν η γνώση και το επίπεδο αυτής.
  5. την προσμέτρηση της θητείας του Υποδιευθυντή-Υπεύθυνου Ολοήμερου Σχολείου.
  6. την προσμέτρηση του πτυχίου της Σχολής Νηπιαγωγών, με το σκεπτικό ότι οι σχολές αυτές όπως και οι Παιδαγωγικές Ακαδημίες υπήρξαν ως μια ιδιομορφία του ελληνικού συστήματος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς δεν εντάσσονταν σε καμία από τις δύο συνιστώσες της την τεχνολογική(Τ.Ε.Ι.) από τη μια και την ανώτατη από την άλλη(Α.Ε.Ι.), αλλά κάπου ενδιάμεσα χωρίς διαβάθμιση. Επίσης, οι πτυχιούχοι τους με το διορισμό τους εντάσσονταν σ’ αυτούς με ανώτατο πτυχίο  πανεπιστημιακής εκπαίδευσης(Π.Ε.), πράγμα που δεν έγινε ποτέ για του αποφοίτους των Τ.Ε.Ι. και ως εκ τούτων το πτυχίο της Σχολής Νηπιαγωγών πρέπει να θεωρηθεί πτυχίο Α.Ε.Ι. (μειοψήφησα).
  7.  την προσμέτρηση των μορίων των προσωρινών Δ/ντών που ορίστηκαν για το σχολικό έτος 2006-07, ανεξάρτητα αν στις 4/5/07 συμπλήρωναν ένα εξάμηνο ή όχι, διότι αυτοί αφενός δεν ευθύνονται για το χρόνο ορισμού τους, αφετέρου άσκησαν και ασκούν τα καθήκοντά τους και μετά τη μοριοδότηση των φακέλων τους κι επομένως αδικούνται έναντι άλλων που ευνοήθηκαν από την ημερομηνία ορισμού τους μέσα στην ίδια σχολική χρονιά(μειοψήφησα).
  8. την προσμέτρηση της τρίμηνης περιοδικής επιμόρφωσης, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει συμμετοχή στις εξετάσεις που προβλέπονταν, καθώς αυτή η προϋπόθεση δεν ισχύει για άλλες επιμορφώσεις και γιατί όσοι δεν συμμετείχαν στις εξετάσεις της περιόδου εκείνης το έκαναν κατόπιν σχετικής απόφασης της ΔΟΕ, που αντιδρούσε στα μέτρα αυτά(μειοψήφησα).

Αντίθετα, καταψήφισα τα αιτήματα για:

1.      την επανένταξη στους υποψηφίους, υποψήφιας που εγγράφως είχε ανακαλέσει την αίτησή της.

2.      την προσμέτρηση επιμόρφωσης από φορέα της Εκκλησίας της Ελλάδας, ως μη επίσημο κι αναγνωρισμένο φορέα(μειοψήφησα).

3.      την προσμέτρηση των σεμιναρίων κατά τη μετεκπαίδευση στα διδασκαλεία, διότι αποτελούν μέρος του προγράμματος σπουδών.

4.      τη μετατροπή του μεταπτυχιακού τίτλου σε δεύτερο πτυχίο.

5.      την προσμέτρηση πτυχίου του Υπουργείου Άμυνας, ως εξάμηνης επιμόρφωσης(μειοψήφησα).

6.      την προσμέτρηση επιμόρφωσης που απλώς διαρκούσε τρεις μήνες, χωρίς αναφορά στις ώρες και χωρίς να χαρακτηρίζεται ως τρίμηνη.

7.      την προσμέτρηση της θητείας του Προϊσταμένου Ολιγοθεσίου  Σχολείου ως Δ/ντή, διότι ο νόμος δεν τον εντάσσει στα στελέχη εκπαίδευσης και δεν προβλέπει θέση Δ/ντή στα 4/θέσια και κάτω.

8.      την προσμέτρηση των 40ωρων ΠΕΚ ως τρίμηνη επιμόρφωση, διότι από πουθενά δεν προκύπτουν ως τέτοια. Ενδεχομένως να μπορούσαν να υπολογιστούν αθροιστικά και να μοριοδοτηθούν πέραν των 180 ωρών.

9.      την προσμέτρηση του πτυχίου Τ.Ε.Ι. ως Α.Ε.Ι. για τίτλο προ της ανωτατοποίησής τους (2001), διότι από την κείμενη νομοθεσία τα πτυχία των Τ.Ε.Ι. δεν εντάσσονταν τότε σε αυτά των Α.Ε.Ι..

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατόπιν εγγράφου αιτήματος των δύο αιρετών του ΠΥΣΠΕ (Νίκας-Δημητρκόπουλος), έγινε δεκτή πλειοψηφικά η αναίρεση της υποψηφιότητας συναδέλφου που δεν πληρούσε τα χρόνια εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας που θέτει ο ν. 3467/06.

Σε εννέα (9) από τις συνολικά  είκοσι εννέα (29) αποφάσεις τάχθηκα με την μειοψηφία και στις υπόλοιπες είκοσι (20) με την πλειοψηφία. Δεκαεννέα(19)  από τις είκοσι εννέα (29) αποφάσεις υπήρξαν ομόφωνες. Γνώμονας των αποφάσεών μου ήταν η κείμενη νομοθεσία,  οι αποφάσεις του κλάδου και οι θέσεις και οι αρχές της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ.

Λεωνίδας Νίκας, αιρετός ΠΥΣΠΕ Πειραιά