Υποβολή Παραίτησης, από το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Πειραιά «Η ΠΡΟΟΔΟΣ», του Αντιπροέδρου Μηνά Ευσταθίου, κατοίκου Ιωαννίνων

Δ/νση: Απελευθερώσεως 14, 45332 Ιωάννινα

Τηλ.: 2651048830, 6977244295

Προς: τον Πρόεδρο και τα Μέλη του   Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Πειραιά «Η ΠΡΟΟΔΟΣ»,

Αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισσες, Αγαπητέ συνάδελφε Πρόεδρε,

Σας γνωστοποιώ ότι τη φετινή σχολική χρονιά υπηρετώ στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, το οποίο ανήκει στο Σύλλογο Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ιωαννίνων. Επειδή, πλέον ανήκω και δραστηριοποιούμαι συνδικαλιστικά σε αυτόν τον Σύλλογο είμαι υποχρεωμένος να υποβάλω την παραίτησή μου και από τη θέση του  Αντιπροέδρου και από τη θέση του μέλους του Δ.Σ. του ιστορικού Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Πειραιά «Η ΠΡΟΟΔΟΣ». Η συνδικαλιστική κίνηση εκπαιδευτικών «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ» Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, της οποίας είχα την τιμή να είμαι ενεργό μέλος, σεβόμενη τις καταστατικές διαδικασίες του Συλλόγου θα ενεργήσει τα δέοντα προχωρώντας στην αναπλήρωσή μου. Γι’ αυτό καλώ το συνάδελφο Πρόεδρο και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου να κάνετε αποδεκτή την παραίτησή μου, εξαιτίας αντικειμενικών δυσκολιών να είμαι ανάμεσά σας καθημερινός συναγωνιστής για ένα δημοκρατικό εκπαιδευτικό σύστημα, χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις εις βάρος του μαθητικού πληθυσμού και του εκπαιδευτικού κόσμου.

Μαζί σας έζησα μια όμορφη αγωνιστική περίοδο της ζωής μου, την μεγάλη ΑΠΕΡΓΙΑ Σεπτεμβρίου – Οκτωβρίου 2006 και τους αγώνες κατά της αναθεώρησης του άρθρου 16 και 24 του Συντάγματος της Ελλάδας. Έτσι και αλλιώς η ειδική αγωγή δεν θα με αφήσει μακριά από σας και τον Πειραιά μας. Οι κοινοί αγώνες συνεχίζονται και μετά τις κρίσιμες εκλογές της 16ης Σεπτεμβρίου 2007. Σας ευχαριστώ όλους για τη συνεργασία, αλλά και τις πολικο-συνδικαλιστικές αντιπαραθέσεις που είχαμε, όσο σκληρές και αν ήταν. Θέλω να γνωρίζετε ότι εμείς στη «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ» σεβόμαστε την πολιτική και ιδεολογική ταυτότητα του άλλου και δεν τη χρησιμοποιούμε ποτέ ως εμπόδιο στην εξασφάλιση των δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών, καθώς και στις διαδικασίες επαγγελματικής εξέλιξής τους. Με ευθύνη των ηγεσιών του Υπουργείου Παιδείας και των εκάστοτε κυβερνήσεων το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα κατατρώγεται από το ρουσφέτι, τη γραφειοκρατία και το συγκεντρωτισμό. Και για αυτή την κατάντια έχει μερίδιο ευθύνης και ο κυβερνητικός συνδικαλισμός που περιορίζει τις διεκδικήσεις του Κλάδου μας στα όρια των μικροκομματικών περιχαρακώσεων και συναλλαγών. Στον Πειραιά ανοίξαμε δρόμους απεμπλοκής από τα αδιέξοδα του συντηρητισμού και του νεοφιλελευθερισμού που απορυθμίζουν τη ΔΗΜΟΣΙΑ και ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ. Είναι χρέος όλων μας να συνεχίσουμε αυτό τον ωραίο αγώνα….

Ιωάννινα, Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2007, Με αγωνιστικούς και συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Ο υποβάλλων την παραίτηση

Μηνάς Ευσταθίου