Αθήνα, 13 – 04 - 2009

3.      Γεν. Γραμματέα ΥΠΕΠΘ κ. Ν. Γκοτσοπούλου

4.      Ειδικό Γραμματέα ΥΠΕΠΘ κ. Γ. Γούση

Κοινοποίηση:

·         ΥΠ.Ε.Π.Θ., Γεν. Δ/νση Σπουδών Π.Ε. & Δ.Ε.

·         Περιφερειακό Διευθυντή  Εκπ/σης Πελοποννήσου

·         Προϊσταμένη Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε Πελοποννήσου

·         Δ.Ο.Ε.

·         Ο.Λ.Μ.Ε.

·         Σχολικούς Συμβούλους, μέλη της Π.Ε.Σ.Σ.

·         Μ.Μ.Ε.

ΘΕΜΑ

Παρεμπόδιση άσκησης έργου Σχολικών Συμβούλων από τον Περιφερειακό Διευθυντή Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Πελοποννήσου και την Προϊσταμένη Επιστημονικής & Παιδαγωγικής  Καθοδήγησης Δ.Ε. Πελοποννήσου

Κύριοι Υπουργοί

Κυρία Γεν. Γραμματέα

Η ΠΕΣΣ αναφέρεται για ακόμη μία φορά σε θέματα που αφορούν τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου κ. Μαραμπέα και την Προϊσταμένη Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Δ.Ε. κ. Μουτζούρη, ειδικότερα για τις συνεχιζόμενες αυθαίρετες παρεμβάσεις και τα εμπόδια που εξακολουθούν να θέτουν στην επιτέλεση του έργου των Σχολικών Συμβούλων της Πελοποννήσου.

Συγκεκριμένα, όπως μας ενημέρωσε  ο συνάδελφος κ. Δασκαλάκης Στυλιανός, το μεσημέρι της 8ης/4/2009 ειδοποιήθηκε από το Τμήμα Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, ενώ βρισκόταν ήδη σε επίσκεψη σε σχολείο της περιοχής, πως μετά από εντολή του Περιφερειακού Διευθυντή δεν εγκρίνεται η διανυκτέρευσή του το βράδυ της ίδιας ημέρας στη Μονεμβασιά, καθώς έχει διανυκτερεύσει εκεί πάνω από μία φορές από τον Ιανουάριο του 2009!!!

Περίπου μία ώρα αργότερα, περί ώρα 13:30 της ίδιας ημέρας έφθασαν με φαξ στο γραφείο Σχολικών Συμβούλων Δ.Ε. Αρκαδίας, τα υπ. αρ. 2914α και 2914β/7-4-09 έγγραφα του Τμήματος Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Δ.Ε. προς τους συναδέλφους Μακαντάση Θεμιστοκλή και Δασκαλάκη Στυλιανό αντίστοιχα. Τα έγγραφα αυτά βρίσκονται στη διάθεση του Δ.Σ. της ΠΕΣΣ και θεωρούμε ότι συνιστούν αυθαίρετη παρέμβαση στο προγραμματισμό των ανωτέρω συναδέλφων, ενώ παράλληλα αξιολογούν αρνητικά - μέσω παράθεσης πρόχειρης ποσοτικής ανάλυσης - τις επισκέψεις των δύο συναδέλφων στα σχολεία ευθύνης τους κατά το τρέχον σχολικό έτος.

Το ΔΣ της ΠΕΣΣ θεωρεί εκτός πλαισίου την αυθαίρετη αξιολόγηση της κ. Μουτζούρη και του κ.  Μαραμπέα προς τους Σχολικούς Συμβούλους, καθώς όπως μας ενημέρωσαν οι δύο συνάδελφοι:

α) Θεωρούν ότι στοχοποιούνται και διώκονται λόγω της συμμετοχής τους στη Συντονιστική Επιτροπή ΠΕΣΣ Πελοποννήσου και της γενικότερης δράσης τους, αφού παρόμοια "ποσοτική ανάλυση" των επισκέψεων στα σχολεία δεν έχει γίνει, όπως οι ίδιοι αναφέρουν, για κανένα άλλο Σχολικό Σύμβουλο.

β) Τα στοιχεία που παρατίθενται είναι ανακριβή και παραπλανητικά, και

γ) Εδώ και δύο χρόνια δεν έχει γίνει από την πλευρά της Προϊσταμένης Παιδαγωγικής & Επιστημονικής Καθοδήγησης ή του Περιφερειακού Διευθυντή καμία τακτική ή έκτακτη σύσκεψη στην οποία να αναλύονται ποιοτικά και ποσοτικά οι επισκέψεις των Σχολικών Συμβούλων στα σχολεία ώστε να γίνει η σχετική συνεννόηση και συνεργασία σύμφωνα με τους στόχους που έχει θέσει (;;) το Τμήμα.

Κύριοι Υπουργοί

Κυρία Γεν. Γραμματέα

Θεωρούμε εκτός θεσμικού πλαισίου τη συνεχιζόμενη παρέμβαση στο έργο των Σχολικών Συμβούλων της Πελοποννήσου, η οποία γίνεται τα τελευταία τουλάχιστον δύο έτη.

Ζητάμε την άμεση παρέμβασή σας ώστε οι Σχολικοί Σύμβουλοι να μπορούν να επιτελούν το έργο τους χωρίς προσχηματικά εμπόδια και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το θεσμικό πλαίσιο.