Ενότητα 6.5 Βασικά στοιχεία της εξέλιξης της επιστήμης και των εργαλείων ΤΠΕ για τη μάθηση των επιμέρους γνωστικών αντικειμένων.
Ενότητα 6.6 Σύγχρονο θεωρητικό πλαίσιο για τη διδασκαλία και μάθηση του γνωστικού αντικειμένου.
Ενότητα 6.7 Ρόλοι, αντιλήψεις, παραδοχές εκπαιδευτικών και μαθητών αναφορικά με το γνωστικό αντικείμενο και υπό το πρίσμα των ΤΠΕ.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΕΝΟΤΗΤΑΣ
Ανάπτυξη, εφαρμογή και αξιολόγηση εκπαιδευτικών σεναρίων και δραστηριοτήτων ανά γνωστικό αντικείμενο.

• Ορισμός εκπαιδευτικού σεναρίου

• Δομή και περιεχόμενο ενός εκπαιδευτικού σεναρίου

• Η οργάνωση ενός εκπαιδευτικού σεναρίου με ΤΠΕ

• Κριτήρια αξιολόγησης εκπαιδευτικών σεναρίων

• Τα τεχνολογικά εργαλεία στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση που υλοποιούν ένα σύγχρονο περιβάλλον μάθησης με ΤΠΕ

• Ηλεκτρονική αξιολόγηση

Ένταξη της χρήσης των ΤΠΕ στα ΑΠΣ ειδικότητας μέσω σεναρίων

Οι δραστηριότητες σε αυτό το μέρος εστιάζουν στην σε βάθος ανάλυση, κριτική προσέγγιση και δημιουργία των πρώτων δραστηριοτήτων, σεναρίων, και περιβαλλόντων μάθησης με ΤΠΕ (διαδίκτυο και εκπαιδευτικά λογισμικά) για τη διδασκαλία συγκεκριμένων ενοτήτων σε επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς.

Ανάπτυξη, εφαρμογή και αξιολόγηση εκπαιδευτικών σεναρίων και δραστηριοτήτων από τους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς

Σχεδίαση εκπαιδευτικών σεναρίων από τους εκπαιδευτικούς. Προτείνεται ενδεικτικά:

• Σχεδίαση διερευνητικής – ανακαλυπτικής δραστηριότητας με λογισμικό της επιλογής των εκπαιδευτικών

• Σχεδίαση σεναρίου επίλυσης προβλήματος με λογισμικό της επιλογής των εκπαιδευτικών

• Σχεδίαση διαθεματικού σεναρίου με λογισμικά της επιλογής των εκπαιδευτικών

ΒΑΣΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ
Αξιολόγηση και προσαρμογή Εκπαιδευτικών Σεναρίων και Δραστηριοτήτων στα γνωστικά αντικείμενα (Κόμης Β. & άλ., 2008).

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΥΛΙΚΟ

Τελευταία

Στο Διαδίκτυο