Το Σχολείο στην άκρη της πόλης

Το 2006, Σεπτέμβριος ήταν, άνοιξε τις πύλες του και υποδέχθηκε τους πρώτους μαθητές του το νεοιδρυμένο και νεότευκτο δημοτικό σχολείο που έλαβε τον αριθμητικό χαρακτηρισμό 16ο Δράμας.

Λειτούργησε ώς 6θέσιο αρχικά λόγω του αριθμού των μαθητών του. Αργότερα τα τμήματά του έφτασαν μέχρι οκτώ και κατόπιν έπανήλθαν στα έξι. Η περιοχή με τις μονοκατοικίες και τα νεόχτιστα διόροφα και τριόροφα είχε πολλές νέες οικογένειες με μικρά παιδιά. Πράγμα που δικαιολογούσε την αυξητική τάση του αριθμού των φοιτούντων μαθητών αρχικά.

Στη συνέχεια όμως όταν οι μαθητές αυτοί έφυγαν για να φοιτήσουν στο Γυμνάσιο αντιμετώπισε το φάσμα του υποβιβασμού σε αυστηρά ολιγοθέσιο σχολείο. Από την ανεπιθύμητη αυτή κατάσταση βγήκε από μια άλλη συγκυρία.

Το ολιγοθέσιο σχολείο του γειτονικού Μυλοποτάμου λόγω του μικρού αριθμού των μαθητών του συγχωνεύθηκε με το δημοτικό σχολείο 16ο Δράμας και  άρχισαν την κοινή τους πορεία εντός της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας .

Ο ορίζοντας ανοιχτός. Και πολύχρωμος.

Η συνένωση αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές των δύο σχολείων να καρπωθούν τα οφέλη της συγχώνευ-σης, που είναι μεγάλα και που αφο-ρούν στην  παιδαγωγική και διδακτική αξιοποίηση του έμψυχου και άψυχου υλικού στον μέγιστο βαθμό προς όφελος των μαθητών αυτών.

Έτσι, η λειτουργία του ως 6θέσιο σχολείο συνεχίζεται δυναμικά.

This entry was posted in Χωρίς κατηγορία. Bookmark the permalink.