Αρχική Βοήθεια Faq

Συχνές ερωτήσεις

Το edublogger είναι συναθροιστής (aggregator) εκπαιδευτικών ιστολογίων. Αναζητά διαρκώς νέες αναρτήσεις εκπαιδευτικών ιστολογίων και τις "συναθροίζει" στις αντίστοιχες κατηγορίες
Για τα ιστολόγια που φιλοξενούνται στο blogspot, wordpress, pblogs και edublog εντάξαμε στην εφαρμογή όσα ανανεώθηκαν το τελευταίο εξάμηνο. Για τα ιστολόγια του Σχολικού Δικτύου επιλέξαμε το ίδιο κριτήριο με την προϋπόθεση να έχουν τουλάχιστον 7 αναρτήσεις, για να αποφύγουμε να συμπεριλάβουμε ιστολόγια με δοκιμαστικό χαρακτήρα που δημιουργούνται συνήθως στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής ή της Επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών. Εξαιρέσεις υπάρχουν και αφορούν blogs με ιδιαίτερη, κατά τη γνώμη μας, σημασία για την κοινότητα των ελληνόφωνων εκπαιδευτικών ιστολόγων.
Για τα ιστολόγια που ανανεώνονται συχνά οι αναρτήσεις ανανεώνονται περίπου κάθε δυο ώρες, για τα ιστολόγια με πιο αραιό ρυθμό αναρτήσεων 3 φορές το 24ωρο. Πάντως, ένας πιο άμεσος τρόπος ανανέωσης βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης και θα είναι έτοιμος στις αρχές Αυγούστου.
Γιατί δεν το έχουμε εντοπίσεις ή δεν το έχουμε περιλάβει ακόμα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, μπορείτε να μας επισημάνετε την έλλειψη χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας
Η χρήση διαφορετικών τεχνολογιών από τους παρόχους υπηρεσιών φιλοξενίας ιστολογίων μας οδήγησε στη υιοθέτηση της βέλτιστης λύσης για το μεγαλύτερο αριθμό ιστολογίων. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως, τα feeds παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα ή (και) η υπηρεσία δεν είναι είναι διαθέσιμη τη στιγμή της ανανέωσης.Σε κάθε περίπτωση πάντως, μπορείτε να μας επισημάνετε την έλλειψη χρησιμοποιώντας τη φόρμα επικοινωνίας
Mε βάση της αναρτήσεις που υπάρχουν στη βάση του edublogger. Αν μια ανάρτηση, για οποιοδήποτε λόγο δεν έγινε δυνατό ν' ανιχνευθεί από τη μηχανή της αναζήτησης, δεν περιλαμβάνεται και στα στατιστικά
Το γεγονός ότι ένα ιστολόγιο είναι εκπαιδευτικό δε σημαίνει ότι ο συντάκτης ή οι συντάκτες του δεν έχουν θέση ή άποψη για γενικότερα ζητήματα. Να σημειώσουμε επίσης ότι έχουμε περιλάβει το σύνολο των ιστολογίων που φιλοξενούνται στο ΠΣΔ και πληρούν τις προϋποθέσεις (παρουσία τους τελευταίους έξι μήνες και επτά αναρτήσεις το λιγότερο). Το γεγονός πάντως ότι κάποια (λίγα) από αυτά δε μπορούν να χαρακτηριστούν ως εκπαιδευτικά ίσως μας αναγκάσει στο μέλλον να μεταβάλουμε αυτή την επιλογή.
Όχι απαραίτητα. To edublogger δεν είναι, κι ούτε φιλοδοξεί να γίνει, κοινότητα εκπαιδευτικών. Η εγγραφή δίνει απλώς τη δυνατότητα να σχολιάσει ο επισκέπτης στο forum (και, αργότερα, στα κείμενα που φιλοξενούνται στην ενότητα "edublogger's blog"). Αν δεν έχετε σκοπό να κάνετε χρήση αυτών των δυνατοτήτων, δεν έχετε λόγο να εγγραφείτε.
Γιατί τα κείμενα ανήκουν στους συντάκτες τους. Σκοπός του edublogger δεν είναι να "υποκλέψει" αναρτήσεις αλλά να δώσει την ευκαιρία σε κάθε ενδιαφερόμενο να βρει συγκεντρωμένες τις αναρτήσεις των εκπαιδευτικών ιστολογίων
Η αξιολόγηση των αναρτήσεων είναι έξω από τη φιλοσοφία του edublogger. Αν σας αρέσει μια ανάρτηση μπορείτε να την κοινοποιήσετε χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα αποστολής email που υπάρχει πάνω από κάθε ανάρτηση (από την επιλογή "Συναθροιστής" --> "Σύντομο Κείμενο"
 Ένας καλός τρόπος είναι η παρακολούθηση μέσω twitter.Μπορείτε επίσης, να ενεργοποιήσετε την παρακολούθηση μέσω feeds για την ενότητα edublogger's blog
Το edublogger περιλαμβάνει ήδη αρκετές χιλιάδες άρθρα στη βάση του και ενημερώνεται καθημερινά με νέες αναρτήσεις. Αναζήτηση μπορεί να γίνει στα άρθρα, στους συνδέσμους ή και σε όλο το υλικό από την επιλογή "Αναζήτηση" στο κεντρικό μενού.

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 03 Ιούλιος 2010 19:37