Αρχική Εκπαιδευτικά Ιστολόγια Προγράμματα-Δράσεις Πολιτισμός
Προγράμματα-Δράσεις (Πολιτισμός)
1   Link   1ο Γυμνάσιο Αλίμου
Ιστολόγιο του 1ου Γυμνασίου Αλίμου. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η παρουσίαση της δουλειάς για τα ψηφιδωτά
2   Link   Schοοl_el
Οι ?Κεφαλογραφίες? είναι ένα πολιτιστικό πρόγραμμα που αναπτύσσεται στο Γυμνάσιο Κεφάλου της Κω. Στόχος του προγράμματος, είναι οι μαθητές να κατανοήσουν ότι μέσα σε μια μικρή κοινωνία υπάρχει εξέλιξη και συνεχής ροή του τρόπου ζωής των μελών της που μεταφέρεται στις μέρες μας ως παράδοση. Το έργο πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2009-2010. Το συγκεκριμένο blog εξυπηρετεί στην καταγραφή των βημάτων που θα γίνονται για την ολοκλήρωση του προγράμματος αλλά και στην ενημέρωση του διαδικτυακού κοινού.
3   Link   Η βυζαντινή εικονογραφία ως πολιτιστική κληρονομιά
Η Α΄ Λυκείου του Γενικού Λυκείου Προαστίου Καρδίτσας, στα πλαίσια των σχολικών προγραμμάτων δραστηριοτήτων, με την καθοδήγηση του καθηγητή Αλεξάνδρου Γκίκα, ως συντονιστή και του Δντή του σχολείου κ. Μουζιούρα Νικόλαο, δημιούργησαν αυτό τον ιστοχώρο για να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα του προγράμματος πολιτιστικών θεμάτων, σχετικά με την Βυζαντινή εικόνα ως πολιτιστική κληρονομιά.
4   Link   το 3ο Γενικό Λύκειο Δράμας παρακολουθεί πολιτιστικές εκδηλώσεις
Το 3ο Γενικό Λύκειο Δράμας παρακολουθεί πολιτιστικές εκδηλώσεις την περίοδο 2008 - 2009 στην πόλη της Δράμας
5   Link   Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών Πολιτιστικών Θεμάτων (Π.Ε.Ε.ΠΟ.ΘΕ.)
Το ιστολόγιο της Πανελλήνιας Ένωσης Εκπαιδευτικών Πολιτιστικών Θεμάτων (Π.Ε.Ε.ΠΟ.ΘΕ.)
6   Link   Π.Σ. ΑΜΥΝΤΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ